ἐσαββάτισεν
ἐσάθρωσαν
ἐσακούειν
ἐσαλεύθη
ἐσαλεύθησαν
ἐσαλεύοντο
  • Parse: Verb: Imperfect Mid/Pass Ind 3rd Plur
  • Root: σαλεύω
ἐσάλευσαν
ἐσάλευσε
ἐσάλευσεν
ἐσάλπιζον
  • Parse: Verb: Imperfect Act Ind 1st Sing; Verb: Imperfect Act Ind 3rd Plur
  • Root: σαλπίζω
ἐσάλπισαν
ἐσάλπισε
ἐσάλπισεν
ἐσάπησαν
  • Parse: Verb: 1Aor Act Ind 3rd Plur
  • Root: σήπω
ἐσάρωσαν
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 2rd Plur
  • Root: σαρόω
ἐσβέννυτο
ἔσβεσαν
ἔσβεσεν
ἐσβέσθη
ἐσβέσθησαν
ἐσβεσμένοι
ἐσβεσμένον
  • Parse:
    • Verb: Perf Mid/Pass Part Nom/Acc Sing Neut
    • Verb: Perf Mid/Pass Part Acc Sing Masc
  • Root: σβέννυμι
ἐσεβάσθησαν
ἐσέβετο
  • Parse: Verb: Imperfect Mid/Pass Ind 3rd Plur
  • Root: σέβω
ἐσέβοντο
  • Parse: Verb: Imperfect Mid/Pass Ind 3rd Plur
  • Root: σέβω
ἔσει
  • Parse: Verb: Fut Act Ind 2nd Sing
  • Root: εἰμί
ἐσείσθη
  • Parse: Verb: Aor Pass Ind 3rd Sing
  • Root: σείω
ἐσείσθησαν
  • Parse: Verb: Aor Pass Ind 3rd Plur
  • Root: σείω
ἔσεσθαι
ἔσεσθε
  • Parse: Verb: Fut Ind 2nd Plur
  • Root: εἰμί
εσεφιν
  • Parse: Transliterated noun
  • Hebrew:
  • Meaning: stores, storehouse
  • Concord: 1Chron 26:15,17
ἔσῃ
  • Parse: Verb: Fut Ind 2nd Sing
  • Root: εἰμί
ἐσήμαινε
ἐσήμαινεν
ἐσήμαινον
  • Parse: Verb: Imperfect Act Ind 1st Sing; Verb: Imperfect Act Ind 3rd Plur
  • Root: σημαίνω
ἐσήμαναν
ἐσήμανας
ἐσήμανε
ἐσήμανεν
ἐσημάνθη
ἐσημειώθη
ἐσημειώσατο
ἐσήμηνεν
ἔσθενον
  • Parse: Verb: Imperfect Act Ind 1st Sing; Verb: Imperfect Act Ind 3rd Plur
  • Root: σθένω
ἔσθεται
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Ind 3rd Sing
  • Root: ἐσθίω
ἔσθετε
  • Parse: Verb: Pres Act Imperative 2nd Plur
  • Root: ἐσθίω
ἐσθής
  • Parse: Noun: Nom Sing Fem
  • Meaning: apparel, clothing, raiment, robe, garment
  • Forms:
Feminine
 SingularPlural
NOMἐσθήςἐσθῆτες
GENἐσθῆτοςἐσθήτων
DATἐσθῆτιἐσθῆσιν
ACCἐσθῆταἐσθῆτας
ἐσ-θήσεσιν
ἔσθησις
  • Parse: Noun: Nom Sing Fem
  • Meaning: clothing
  • Forms:
Feminine
 SingularPlural
NOMἔσθησιςἐσθήσεις
GENἐσθήεωςἐσθήσεων
DATἐσθήσειἐσθήσεσι(ν)
ACCἔσθησινἐσθήσεις
ἐσθῆτα
ἔσθητε
  • Parse: Verb: Pres Act Subj 2nd Plur
  • Root: ἐσθίω
ἐσθῆτι
ἐσθίει
ἐσθίειν
ἐσθίεις
ἐσθίεσθαι
ἐσθίετε
  • Parse:
    • Verb: Pres Act Imperative 2nd Plur
    • Verb: Pres Act Ind 2nd Plur
  • Root: ἐσθίω
ἐσθιέτω
  • Parse: Verb: Pres Act Imperative 3rd Sing
  • Root: ἐσθίω
ἐσθιέτωσαν
  • Parse: Verb: Pres Act Imperative 3rd Plur
  • Root: ἐσθίω
ἐσθίῃ
ἐσθίητε
  • Parse: Verb: Pres Act Subj 2nd Plur
  • Root: ἐσθίω
ἐσθίομεν
  • Parse:
    • Verb: Pres Act Ind 1st Plur
    • Verb: Imperfect Act Ind 1st Plur
  • Root: ἐσθίω
ἐσθιόμενα
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Part Nom/Acc Plur Neut
  • Root: ἐσθίω
ἐσθίον
  • Parse: Verb: Pres Act Part Nom/Acc Sing Neut
  • Root: ἐσθίω
ἐσθίοντα
  • Parse: Verb: Pres Act Part Acc Sing Masc
  • Root: ἐσθίω
ἐσθίοντας
  • Parse: Verb: Pres Act Part Acc Plur Masc
  • Root: ἐσθίω
ἐσθίοντες
  • Parse: Verb: Pres Act Part Nom Plur Masc
  • Root: ἐσθίω
ἐσθίοντι
  • Parse: Verb: Pres Act Part Dat Sing Masc
  • Root: ἐσθίω
ἐσθίοντος
  • Parse: Verb: Pres Act Part Gen Sing Masc/Neut
  • Root: ἐσθίω
ἐσθιόντων
  • Parse: Verb: Pres Act Part Gen Plur Masc
  • Root: ἐσθίω
ἐσθίουσι(ν)
ἐσθίω
  • Present
  • ἐσθίοντος Verb: Pres Act Part Gen Sing Masc/Neut
  • ἔσθεται Verb: Pres Mid/Pass Ind 3rd Sing
  • ἔσθετε Verb: Pres Act Imperative 2nd Plur
  • ἔσθητε Verb: Pres Act Subj 2nd Plur
  • ἐσθίει Verb: Pres Act Ind 3rd Sing
  • ἐσθίειν Verb: Pres Act Infin
  • ἐσθίεις Verb: Pres Act Ind 2nd Sing
  • ἐσθίεσθαι Verb: Pres Mid/Pass Infin
  • ἐσθίετε
    • Verb: Pres Act Imperative 2nd Plur
    • Verb: Pres Act Ind 2nd Plur
  • ἐσθιέτω Verb: Pres Act Imperative 3rd Sing
  • ἐσθιέτωσαν Verb: Pres Act Imperative 3rd Plur
  • ἐσθίῃ Verb: Pres Act Ind 3rd Sing
  • ἐσθίητε Verb: Pres Act Subj 2nd Plur
  • ἐσθίομεν Verb: Pres Act Ind 1st Plur
  • ἐσθιόμενα Verb: Pres Mid/Pass Part Nom/Acc Plur Neut
  • ἐσθίουσι Verb: Pres Act Ind 3rd Plur
  • ἐσθίουσι(ν) Verb: Pres Act Ind 3rd Plur
  • ἐσθίωσι Verb: Pres Act Subj 3rd Plur
  • ἐσθίωσι(ν) Verb: Pres Act Subj 3rd Plur
  • φάγει Verb: Pres Act Ind 3rd Sing
  • φαγούμεθα Verb: Pres Mid/Pass Ind 1st Plur
Present Act Participle
Singular
 MascFemNeut
NOMἐσθίωνἐσθίουσαἐσθίον
GENἔσθιοντοςἐσθιούσηςἐσθίοντος
DATἐσθίοντιἐσθιούσῃἐσθίοντι
ACCἐσθίονταἐσθίουσανἐσθίον
VOCἐσθίωνἐσθίουσαἐσθίον
Plural
 MascFemNeut
NOMἔσθοντεςἔσθουσαιἐσθίοντα
GENἐσθιόντωνἐσθιουσῶνἐσθιόντων
DATἐσθίουσιἐσθιούσαιςἐσθίουσι
ACCἐσθίονταςἔσθουσανἐσθίοντα
VOCἔσθοντεςἔσθουσαιἐσθίοντα
  • Imperfect
  • ἐσθίομεν Verb: Imperfect Act Ind 1st Plur
  • ἤσθιε Verb: Imperfect Act Ind 3rd Sing
  • ἤσθιεν Verb: Imperfect Act Ind 3rd Sing
  • ἤσθιες Verb: Imperfect Act Ind 2nd Sing
  • ἠσθίετε Verb: Imperfect Act Ind 2nd Plur
  • ἠσθίομεν Verb: Imperfect Act Ind 1st Plur
  • ἤσθιον Verb: Imperfect Act Ind 1st Sing; Verb: Imperfect Act Ind 3rd Plur
  • Future
  • ἔδεσθε Verb: Fut Mid Ind 2nd Plur
  • ἔδεται Verb: Fut Mid Ind 3rd Sing
  • ἔδονται Verb: Fut Mid Ind 3rd Plur
  • φάγεσαι Verb: Fut Mid Deponent Ind 2nd Sing
  • φάγεσθε Verb: Fut Mid Ind 2nd Plur
  • φάγεται Verb: Fut Mid Deponent Ind 3rd Sing
  • φάγομαι Verb: Fut Mid Ind 1st Sing
  • φαγόμεθα Verb: Fut Mid Ind 1st Plur
  • φάγονται Verb: 2nd Future Mid Deponent Ind 3rd Plur
  • Aorist
  • ἐφάγαμεν Verb: Aor Act Ind 2nd Plur
  • ἔφαγε Verb: Aor Act Ind 3rd Sing
  • ἔφαγεν Verb: 2Aor Act Ind 3rd Sing
  • ἔφαγες Verb: 2Aor Act Ind 2nd Sing
  • ἐφάγετε Verb: 2Aor Act Ind 2nd Plur
  • ἐφάγομεν Verb: 2Aor Act Ind 1st Plur
  • ἔφαγον
    • Verb: 2Aor Act Ind 3rd Plur
    • Verb: 2Aor Act Ind 1st Sing
  • ἐφάγοσαν Verb: 2Aor Act Ind 3rd Plur
  • ἤσθοσαν Verb: 1Aor Act Ind 3rd Plur
  • φάγε Verb: 2Aor Act Imperative 2nd Sing
  • φαγεῖν Verb: 2Aor Act Infin
  • φάγετε Verb: 2Aor Act Imperative 2nd Plur
  • φαγέτω Verb: 2Aor Act Imperative 3rd Sing
  • φαγέτωσαν Verb: Aor Act Imperative 3rd Plur
  • φάγῃ Verb: 2Aor Act Subj 3rd Sing
  • φάγῃς Verb: 2 aorist act Subj 2nd Sing
  • φάγητε Verb: 2Aor Act Subj 2nd Plur
  • φάγοι Verb: 2 aorist act optative 3rd Sing
  • φάγοισαν Verb: Aor Act Opt 3rd Plur
  • φαγόντας Verb: Aor Act Part Acc Plur Masc
  • φαγόντες Verb: 2Aor Act Part Nom Plur Masc
  • φαγόντος Verb: Aor Act Part Gen Sing Masc/Neut
  • φάγω Verb: 2Aor Act Subj 1st Sing
  • φάγωμεν Verb: 2Aor Act Subj 1st Plur
  • φαγών Verb: 2Aor Act Part Nom Sing Masc
  • φάγωσι Verb: 2Aor Act Subj 3rd Plur
  • φάγωσι(ν) Verb: 2Aor Act Subj 3rd Plur
  • Perfect
ἐσθίων
  • Parse: Verb: Pres Act Part Nom Sing Masc
  • Root: ἐσθίω
ἐσθίωσι(ν)
  • Parse: Verb: Pres Act Subj 3rd Plur
  • Root: ἐσθίω
ἔσθοντες
  • Parse: Verb: Pres Act Part Nom Plur Masc
  • Root: ἐσθίω
ἔσθοντος
  • Parse: Verb: Pres Act Part Gen Sing Masc/Neut
  • Root: ἐσθίω
ἔσθουσαι
  • Parse: Verb: Pres Act Part Nom Plur Fem
  • Root: ἐσθίω
ἔσθουσαν
  • Parse: Verb: Pres Act Part Acc Sing Fem
  • Root: ἐσθίω
ἔσθω
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 1st Sing
  • Meaning: to eat
  • Forms:
    • ἔσθων Verb: Pres Act Part Nom Sing Masc
ἔσθων
  • Parse: Verb: Pres Act Part Nom Sing Masc
  • Root: ἔσθω
ἐσίγησα
  • Parse: Verb: 1Aor Act Ind 1st Sing
  • Root: σιγάω
ἐσίγησαν
  • Parse: Verb: 1Aor Act Ind 3rd Plur
  • Root: σιγάω
ἐσίγησε
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 3rd Sing
  • Root: σιγάω
ἐσίγησεν
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 3rd Sing
  • Root: σιγάω
ἐσιτομέτρει
ἐσιφώνισα
ἐσιώπα
  • Parse: Verb: Imperfect Act Ind 3rd Sing
  • Root: σιωπάω
ἐσιώπησα
ἐσιώπησαν
ἐσιώπησας
ἐσιώπησεν
ἐσιώπων
  • Parse: Verb: Imperfect Act Ind 1st Sing; Verb: Imperfect Act Ind 3rd Plur
  • Root: σιωπάω
ἔσκαλλεν
ἐσκαμμένον
  • Parse:
    • Verb: Perf Mid/Pass Part Acc Sing Masc
    • Verb: Perf Mid/Pass Part Nom/Acc Sing Neut
  • Root: σκαμμάω
ἐσκαμμένος
ἐσκανδαλίζοντο
ἐσκανδαλίσθησαν
ἐσκανδαλισμένοις
ἐσκανδαλισμένους
ἔσκαψε
ἔσκαψεν
ἐσκελοκοπήθην
ἐσκέπασαν
ἐσκέπασας
ἐσκέπασεν
ἐσκεπάσθη
ἐσκεύασα
ἐσκευασμένον
  • Parse:
    • Verb: Perf Mid/Pass Part Nom/Acc Sing Neut
    • Verb: Perf Mid/Pass Part Acc Sing Masc
  • Root: σκευάζω
ἐσκήνωσε
ἐσκήνωσεν
ἐσκίαζον
  • Parse: Verb: Imperfect Act Ind 1st Sing; Verb: Imperfect Act Ind 3rd Plur
  • Root: σκιάζω
ἐσκίασαν
ἐσκίασεν
ἐσκιρτᾶτε
ἐσκίρτησαν
ἐσκιρτήσατε
ἐσκίρτησε
ἐσκίρτησεν
ἐσκίρτων
ἐσκλήρυνα
ἐσκληρύναμεν
ἐσκλήρυναν
ἐσκλήρυνας
ἐσκλήρυνε
ἐσκλήρυνεν
ἐσκληρύνθη
ἐσκληρύνοντο
ἐσκόρπισαν
ἐσκόρπισε
ἐσκόρπισεν
ἐσκορπίσθη
ἐσκορπίσθησαν
ἐσκορπίσμεθα
ἐσκορπισμέναι
ἐσκορπισμένον
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Part Acc Sing Masc; Nom/Acc Sing Neut
  • Root: σκορπίζω
ἐσκότασαν
ἐσκότασεν
ἐσκοτίσθη
ἐσκοτίσμεθα
ἐσκοτισμένοι
ἐσκοτώθη
ἐσκοτώθην
ἐσκοτώθησαν
ἐσκοτωμένη
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Part Nom Sing Fem
  • Root: σκοτόω
ἐσκοτωμένοι
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Part Nom Plur Masc
  • Root: σκοτόω
ἐσκότωται
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Ind 3rd Sing
  • Root: σκοτόω
ἐσκυθρωπωμένος
ἐσκύλευσαν
ἐσκύλευσας
ἐσκύλευσεν
ἐσκυλμένοι
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Part Nom Plur Masc
  • Root: σκύλλω
ἐσμέν, ἐσμεν
  • Parse: Verb: Pres Ind 1st. Plur
  • Root: εἰμί
ἐσμίκρυνας
ἐσμίκρυνεν
ἐσμικρύνθη
ἐσμικρύνθημεν
ἐσμικρύνθησαν
ἐσμυρνισμένον
  • Parse:
    • Verb: Perf Mid/Pass Part Acc Sing Masc
    • Verb: Perf Mid/Pass Part Nom/Acc Sing Neut
  • Root: σμυρνίζω
ἔσο
  • Parse: Verb: Pres Imperative 2nd Sing
  • Root: εἰμί
ἔσομαι
  • Parse: Verb: Fut Ind 1st Sing
  • Root: εἰμί
ἐσόμεθα
  • Parse: Verb: Fut Ind 1st. Plur
  • Root: εἰμί
ἐσόμενα
  • Parse: Verb: Fut Mid Part Nom/Acc Plur Neut
  • Root: εἰμί
ἐσομένην
  • Parse: Verb: Fut Mid Part Acc Sing Fem
  • Root: εἰμί
ἐσομένης
  • Parse: Verb: Fut Mid Part Gen Sing Fem
  • Root: εἰμί
ἐσόμενον
  • Parse: Verb: Fut Part Nom/Acc Sing Neut
  • Root: εἰμί
ἐσόμενος
  • Parse: Verb: Fut Part Nom Sing Masc
  • Root: εἰμί
ἐσομένου
  • Parse: Verb: Fut Mid Part Gen Sing Masc
  • Root: εἰμί
ἔσονται
  • Parse: Verb: Fut Ind 3rd Plur
  • Root: εἰμί
ἔσοπτρον
  • Parse: Noun: Nom/Acc Sing Neut
  • Meaning: a mirror, glass, reflector
  • Forms:
Neuter
 SingularPlural
NOMἔσοπτρονἔσοπτρα
GENἐσόπτρουἐσόπτρων
DATἐσόπτρῳἐσόπτροις
ACCἔσοπτρονἔσοπτρα
ἐσόπτρου
ἐσόπτρῳ
ἐσόφιζεν
  • Parse: Verb: Imperfect Act Ind 3rd Sing
  • Root: σοφίζω
ἐσοφισάμην
ἐσοφίσαντο
ἐσόφισας
ἐσοφίσατο
ἐσόφισεν
ἐσοφίσθης
ἐσπανίσθη
ἐσπανισμένους
ἐσπαραγμέναι
ἐσπάραξε
ἐσπάραξεν
ἐσπαράχθησαν
ἐσπαργανώθης
ἐσπαργανωμένον
  • Parse:
    • Verb: Perf Mid/Pass Part Nom/Acc Sing Neut
    • Verb: Perf Mid/Pass Part Acc Sing Masc
  • Root: σπαργανόω
ἐσπαργάνωσα
ἐσπαργάνωσε
ἐσπαργάνωσεν
ἔσπαρκας
ἐσπαρμένη
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Part Nom Sing Fem
  • Root: σπείρω
ἐσπαρμένον
  • Parse:
    • Verb: Perf Mid/Pass Part Acc Sing Masc
    • Verb: Perf Mid/Pass Part Nom/Acc Sing Neut
  • Root: σπείρω
ἔσπαρται
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Ind 3rd Sing
  • Root: σπείρω
ἔσπασα
  • Parse: Verb: 1Aor Act Ind 1st Sing
  • Root: σπάω
ἐσπάσαντο
  • Parse: Verb: Aor Mid Ind 3rd Plur
  • Root: σπάω
ἐσπάσατο
  • Parse: Verb: Aor Mid Ind 3rd Sing
  • Root: σπάω
ἔσπασεν
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 3rd Sing
  • Root: σπάω
ἐσπασμένη
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Part Nom Sing Fem
  • Root: σπάω
ἐσπασμένην
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Part Acc Sing Fem
  • Root: σπάω
ἐσπασμένοι
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Part Nom Plur Masc
  • Root: σπάω
ἐσπασμένους
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Part Acc Plur Masc
  • Root: σπάω
ἐσπασμένων
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Part Gen Plur Masc
  • Root: σπάω
ἐσπαταλήσατε
ἐσπατάλων
  • Parse: Verb: Imperfect Act Ind 1st Sing; Verb: Imperfect Act Ind 3rd Plur
  • Root: σπαταλάω
ἔσπειρα
ἐσπειραμεν
ἔσπειραν
ἔσπειρας
ἐσπείρατε
ἔσπειρε
ἔσπειρεν
ἐσπείσαμεν
ἔσπεισαν
ἐσπείσαντο
ἔσπεισεν
ἔσπενδον
  • Parse: Verb: Imperfect Act Ind 1st Sing; Verb: Imperfect Act Ind 3rd Plur
  • Root: σπένδω
ἑσπέρα
  • Parse: Noun: Nom Sing Fem
  • Meaning:
    • evening, evening time
    • sunset time (any time after sunset, at that latitude it gets dark shortly after sunset)
    • west, westward, western
  • Forms:
Feminine
 SingularPlural
NOMἑσπέραἑσπέραι
GENἑσπέραςἑσπερῶν
DATἑσπέρᾳἑσπέραις
ACCἑσπέρανἑσπέρας
ἑσπέρᾳ
ἑσπέραν
ἑσπέρας
ἑσπερινή
ἑσπερινῇ
ἑσπερινήν
ἑσπερινῆς
ἑσπερινός
  • Parse: Adj: Nom Sing Masc
  • Meaning: evening, toward evening, evening sacrifice
  • Forms:
Singular
 MascFemNeut
NOMἑσπερινόςἑσπερινήἑσπερινόν
GENἑσπερινοῦἑσπερινῆςἑσπερινοῦ
DATἑσπερινῷἑσπερινῇἑσπερινῷ
ACCἑσπερινόνἑσπερινήνἑσπερινόν
Plural
 MascFemNeut
NOMἑσπερινοίἑσπεριναίἑσπερινά
GENἑσπερινῶνἑσπερινῶνἑσπερινῶν
DATἑσπερινοῖςἑσπεριναῖςἑσπερινοῖς
ACCἑσπερινούςἑσπερινάςἑσπερινά
ἑσπερινῷ
ἑσπερινῶν
ἕσπερον
ἕσπερος
  • Parse: Noun: Nom Sing Masc
  • Meaning:
    • of or at evening
    • evening star, Hesperus, i.e., Venus
  • Forms:
    • ἕσπερον Noun: Acc Sing Masc
ἔσπευδε
  • Parse: Verb: Imperfect Act Ind 3rd Sing
  • Root: σπεύδω
ἔσπευδεν
  • Parse: Verb: Imperfect Act Ind 3rd Sing
  • Root: σπεύδω
ἐσπεύδετο
  • Parse: Verb: Imperfect Mid/Pass Ind 3rd Sing
  • Root: σπεύδω
ἔσπευδον
  • Parse: Verb: Imperfect Act Ind 1st Sing; Verb: Imperfect Act Ind 3rd Plur
  • Root: σπεύδω
ἔσπευσα
ἔσπευσαν
ἔσπευσας
ἔσπευσε
ἔσπευσεν
ἐσπιλωμένον
  • Parse:
    • Verb: Perf Mid/Pass Part Acc Sing Masc
    • Verb: Perf Mid/Pass Part Nom/Acc Sing Neut
  • Root: σπιλόω
ἐσπλαγχνίσθη
ἐσποδώσαντο
ἐσπούδακα
ἐσπούδαζον
  • Parse: Verb: Imperfect Act Ind 1st Sing; Verb: Imperfect Act Ind 3rd Plur
  • Root: σπουδάζω
ἐσπούδασα
ἐσπουδάσαμεν
ἐσπούδασαν
ἐσπούδασας
ἐσπουδάσατε
ἐσπούδασεν
ἑσσόομαι
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Ind 1st Sing
  • Meaning: to be defeated, be overpowered, be weaker than, be inferior
ἑστάθη
ἑστάθην
ἑστάθησαν
ἐσταθμωμένον
ἔσται
  • Parse: Verb: Fut Ind 3rd Sing
  • Root: εἰμί
ἑστάκαμεν
ἐστάλαξεν
ἐσταλμέναι
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Part Nom Plur Fem
  • Root: στέλλω
ἑσταμένους
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Part Acc Plur Masc
  • Root: ἵστημι
ἑστάναι
ἔσταξαν
  • Parse: Verb: 1Aor Act Ind 3rd Plur
  • Root: στάζω
ἔσταξεν
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 3rd Sing
  • Root: στάζω
ἐστασίασαν
ἕσταται
ἐσταυρώθη
ἐσταυρωμένον
  • Parse:
    • Verb: Perf Mid/Pass Part Acc Sing Masc
    • Verb: Perf Mid/Pass Part Nom/Acc Sing Neut
  • Root: σταυρόω
ἐσταυρωμένος
ἐσταυρώσαμεν
ἐσταύρωσαν
ἐσταυρώσατε
ἐσταυρῶσθαι
ἐσταύρωται
ἐστέ, ἐστε
  • Parse: Verb: Pres Ind 2nd Plur
  • Root: εἰμί
ἔστε
  • Parse: Verb: Pres Imperative 2nd Plur
  • Root: εἰμί
ἐστεατωμένοι
ἐστέγασαν
ἐστέγασεν
ἐστείλαντο
ἐστείλατο
ἐστέναξα
ἐστέναξαν
ἐστέναξε
ἐστέναξεν
ἐστενοχώρησεν
ἐστερεοῦντο
ἐστέρεσεν
ἐστερεώθη
ἐστερεώθησαν
ἐστερεωμένης
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Part Gen Sing Fem
  • Root: στερέω
ἐστερέωσα
ἐστερέωσαν
ἐστερέωσε
ἐστερέωσεν
ἐστερήθη
ἐστερήθην
ἐστερήθης
ἐστερήθησαν
ἐστερημένος
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Part Nom Sing Masc
  • Root: στερέω
ἐστέρηνται
ἐστέρησας
ἐστέρησεν
ἐστέρουν
  • Parse: Verb: Imperfect Act Ind 1st Sing; Verb: Imperfect Act Ind 3rd Plur
  • Root: στερέω
ἐστεφανωμένοι
ἐστεφανωμένον
  • Parse:
    • Verb: Perf Mid/Pass Part Acc Sing Masc
    • Verb: Perf Mid/Pass Part Nom/Acc Sing Neut
  • Root: στεφανόω
ἐστεφάνωσαν
ἐστεφανώσαντο
ἐστεφάνωσας
ἐστεφάνωσε
ἐστεφάνωσεν
ἔστη
ἕστηκα
ἑστήκαμεν
ἕστηκας
ἑστήκασι(ν)
ἑστήκατε
ἕστηκε
ἑστήκει
ἕστηκεν
  • Parse:
    • Verb: Perf Act Ind 3rd Sing
    • Verb: Imperfect Act Ind 3rd Sing
  • Root: ἵστημι
ἑστήκεσαν
ἑστηκός
  • Parse: Verb: Perf Act Part Nom/Acc Sing Neut
  • Root: ἵστημι
ἑστηκότα
ἑστηκότας
ἑστηκότες
ἑστηκότι
ἑστηκότος
ἑστηκότων
ἑστηκυῖα
ἑστηκυῖαι
  • Parse:
    • Verb: Perf Act Part Dat Sing Fem
    • Verb: Perf Act Part Nom Plur Fem
  • Root: ἵστημι
ἑστηκυῖαν
  • Parse:
    • Verb: Perf Act Part Acc Sing Fem
    • Verb: Perf Act Part Gen Plur Fem
  • Root: ἵστημι
ἑστηκώς
ἐστηλώθη
ἐστηλωμένοι
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Part Nom Plur Masc
  • Root: στηλόω
ἐστηλωμένος
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Part Nom Sing Masc
  • Root: στηλόω
ἐστήλωσαν
ἐστήλωσεν
ἔστην
  • Parse: Verb: 2Aor Act Ind 1st Sing; Verb: 2Aor Act Ind 3rd Plur
  • Root: ἵστημι
ἐστηριγμένα
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Part Nom/Acc Plur Neut
  • Root: στηρίζω
ἐστηριγμέναι
ἐστηριγμένη
ἐστηριγμένοι
ἐστηριγμένος
ἐστηριγμένους
ἐστήριζον
  • Parse: Verb: Imperfect Act Ind 1st Sing; Verb: Imperfect Act Ind 3rd Plur
  • Root: στηρίζω
ἐστηρίζοντο
ἐστήρικα
ἐστήρικται
ἐστήριξα
ἐστήριξε
ἐστήριξεν
ἐστήρισα
ἐστήρισαι
ἐστηρίσατο
ἐστήρισε
ἐστήρισεν
ἐστηρίσθαι
ἐστηρίσθη
ἐστηρισμένος
ἐστήρισται
ἐστηρίχθαι
ἐστηρίχθην
ἔστησα
ἐστήσαμεν
ἔστησαν
ἔστησας
ἐστήσατε
ἔστησε
ἔστησεν
ἔστητε
ἐστί, ἐστι
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 3rd Sing
  • Note: ἐστί is written ἔστι at the beginning of a sentence when it means "exist" or "is possible"; and when it immediately follows one of the following: ἀλλ᾿ (ἀλλά), εἰ, καί, μή, οὐκ, ὅτι, τοῦτ᾿ (τοῦτο), ὡς
  • Root: εἰμί
ἔστι
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 3rd Sing
  • Root: εἰμί
ἑστία
  • Parse: Noun: Nom Sing Fem
  • Meaning: home, hearth
  • Forms:
Feminine
 SingularPlural
NOMἑστίαἑστίαι
GENἑστίαςἑστιῶν
DATἑστίᾳἑστίαις
ACCἑστίανἑστίας
VOCἑστίαἑστίαι
ἑστίᾳ
ἑστιατορία
  • Parse: Noun: Nom Sing Fem
  • Meaning:
    • allowance of food
    • feast
  • Forms:
Feminine
 SingularPlural
NOMἑστιατορίαἑστιατορίαι
GENἑστιατορίαςἑστιατοριῶν
DATἑστιατορίᾳἑστιατορίαις
ACCἑστιατορίανἑστιατορίας
VOCἑστιατορίαἑστιατορίαι
ἑστιατορίαν
ἐστιβίζου
ἔστιλβεν
  • Parse: Verb: Imperfect Act Ind 3rd Sing
  • Root: στίλβω
ἐστιμίσατο
ἐστίν or ἔστιν
  • Parse: Verb: Pres Ind 3rd Sing
  • Root: εἰμί
ἐστιχισμέναι
ἐστοίβασεν
ἐστοιβασμένῃ
ἐστολίζετο
ἐστόλισεν
ἐστολισμένοι
ἐστολισμένος
ἐστολισμένους
ἑστός
  • Parse: Verb: 2nd Perfect Act Part Nom/Acc Sing Neut
  • Root: ἵστημι
ἐστραγγάληται
ἐστραγγαλωμένος
ἐστράτευσεν
ἐστρατήγηται
ἐστρατοπεδεύκει
ἐστρατοπεδευκότα
ἐστρατοπέδευσαν
ἐστρατοπεδεύσατε
ἐστρατοπέδευσεν
ἐστράφη
ἐστράφην
ἐστράφης
ἐστράφησαν
ἔστρεψαν
ἔστρεψας
ἔστρεψε
ἔστρεψεν
ἐστρηνίασε
ἐστρηνίασεν
ἔστρωκα
ἐστρωμέναι
ἐστρωμένης
ἐστρωμένον
  • Parse:
    • Verb: Perf Mid/Pass Part Nom/Acc Sing Neut
    • Verb: Perf Mid/Pass Part Acc Sing Masc
  • Root: στρώννυμι
ἐστρώννυον
  • Parse: Verb: Imperfect Act Ind 1st Sing; Verb: Imperfect Act Ind 3rd Plur
  • Root: στρώννυμι
ἔστρωσαν
ἔστρωσεν
ἔστρωται
ἐστύγνασαν
ἔστω
  • Parse: Verb: Pres Imperative 3rd Sing
  • Root: εἰμί
ἑστώς
  • Parse:
    • Verb: Perf Act Part Nom Sing Masc
    • Verb: Perf Act Part Nom/Acc Sing Neut
  • Root: ἵστημι
ἑστῶσα
ἑστῶσαι
ἔστωσαν
  • Parse: Verb: Pres Imperative 3rd Plur
  • Root: εἰμί
ἑστῶτα
  • Parse:
    • Verb: Perf Act Part Acc Sing Masc
    • Verb: Perf Act Part Nom/Acc Plur Neut
  • Root: ἵστημι
ἑστῶτας
ἑστῶτες
ἑστῶτος
ἑστώτων
ἐσυκοφάντησα
ἐσύλησα
  • Parse: Verb: 1Aor Act Ind 1st Sing
  • Root: συλάω
ἔσυραν
  • Parse: Verb: 1Aor Act Ind 3rd Plur
  • Root: σύρω
ἐσύρισαν
ἔσυρον
  • Parse: Verb: Imperfect Act Ind 1st Sing; Verb: Imperfect Act Ind 3rd Plur
  • Root: σύρω
ἐσφάγης
  • Parse: Verb: 2Aor Pass Ind 2nd Sing
  • Root: σφάζω
ἐσφαγμένην
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Part Acc Sing Fem
  • Root: σφάζω
ἐσφαγμένον
  • Parse:
    • Verb: Perf Mid/Pass Part Nom/Acc Sing Neut
    • Verb: Perf Mid/Pass Part Acc Sing Masc
  • Root: σφάζω
ἐσφαγμένος
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Part Nom Sing Masc
  • Root: σφάζω
ἐσφαγμένου
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Part Gen Sing Neut
  • Root: σφάζω
ἐσφαγμένων
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Part Gen Plur Masc
  • Root: σφάζω
ἔσφαλεν
ἐσφάλησαν
ἔσφαζον
  • Parse: Verb: Imperfect Act Ind 1st Sing; Verb: Imperfect Act Ind 3rd Plur
  • Root: σφάζω
ἔσφαξαν
  • Parse: Verb: 1Aor Act Ind 3rd Plur
  • Root: σφάζω
ἔσφαξας
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 2nd Sing
  • Root: σφάζω
ἔσφαξε
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 3rd Sing
  • Root: σφάζω
ἔσφαξεν
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 3rd Sing
  • Root: σφάζω
ἐσφενδόνησεν
ἐσφηνωμέναι
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Part Nom Plur Fem
  • Root: σφηνόω
ἐσφήνωσεν
ἔσφιγξαν
ἐσφραγισάμην
ἐσφράγισαν
ἐσφραγίσαντο
ἐσφράγισας
ἐσφραγίσατο
ἐσφράγισε
ἐσφράγισεν
ἐσφραγίσθη
ἐσφραγίσθητε
ἐσφραγισμένα
ἐσφραγισμένη
ἐσφραγισμένοι
ἐσφραγισμένον
  • Parse:
    • Verb: Perf Mid/Pass Part Nom/Acc Sing Neut
    • Verb: Perf Mid/Pass Part Acc Sing Masc
  • Root: σφραγίζω
ἐσφραγισμένου
ἐσφραγισμένων
ἐσφράγισται
ἐσφυροκόπησεν
ἐσχάρα
  • Parse: Noun: Nom Sing Fem
  • Meaning:
    • grate, grating, grill, lattice work
    • the hearth, brazier, fire-place
  • Forms:
Feminine
 SingularPlural
NOMἐσχάραἐσχάραι
GENἐσχάραςἐσχαρῶν
DATἐσχάρᾳἐσχάραις
ACCἐσχάρανἐσχάρας
ἐσχάρᾳ
ἐσχάραι
ἐσχάραν
ἐσχάρας
ἐσχαρίτην
ἐσχαρίτης
  • Parse: Noun: Nom Sing Masc
  • Meaning:
    • bread baked over the fire
    • (anything) baked over the fire
  • Forms:
Masculine
 SingularPlural
NOMἐσχαρίτηςἐσχαρίται
GENἐσχαρίτουἐσχαριτῶν
DATἐσχαρίτῃἐσχαρίταις
ACCἐσχαρίτηνἐσχαρίτας
ἔσχατα
ἔσχαται
ἐσχάταις
ἐσχάτας
ἐσχάτη
ἐσχάτῃ
ἐσχάτην
ἐσχάτης
ἐσχατίζοντας
ἐσχατίζω
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 1st Sing
  • Meaning:
    • to be last
    • to come too late
    • to come behind, lag behind (on the battlefield)
  • Forms:
    • ἐσχατίζοντας Verb: Pres Act Part Acc Plur Masc
    • ἠσχάτισεν Verb: Aor Act Ind 3rd Sing
ἐσχατογήρος
  • Parse: Adj: Nom Sing Masc
  • Meaning:
    • last age, old age
    • very far advanced in age
  • Forms:
    • ἐσχατογήρῳ Adj: Dat Sing Masc/Neut
ἐσχατογήρῳ
ἐσχατόγηρως
  • Parse: Adverb
  • Meaning: in extreme old age, last age
ἐσχατογήρως
  • Parse: Adverb
  • Meaning: in extreme old age, last age
ἔσχατοι
ἐσχάτοις
ἔσχατον
ἔσχατος
  • Parse: Adj: Nom Sing Masc
  • Meaning:
    • last
    • Of Place: farthest, uttermost, remotest
    • Of rank: last, least, most insignificant
    • Of relative order: last mentioned
    • Of Time: least, last ends of, furthest, remotest, most extreme, last, latter end, lowest, uttermost
    • latter
    • the end
  • Forms:
Singular
 MascFemNeut
NOMἔσχατοςἐσχάτηἔσχατον
GENἐσχάτουἐσχάτηςἐσχάτου
DATἐσχάτῳἐσχάτῃἐσχάτῳ
ACCἔσχατονἐσχάτηνἔσχατον
VOCἔσχατεἐσχάτηἔσχατε
Plural
 MascFemNeut
NOMἔσχατοιἔσχαταιἔσχατα
GENἐσχάτωνἐσχάτωνἐσχάτων
DATἐσχάτοιςἐσχάταιςἐσχάτοις
ACCἐσχάτουςἐσχάταςἔσχατα
VOCἔσχατοιἔσχαταιἔσχατα
ἐσχάτου
ἐσχάτους
ἐσχάτῳ
ἐσχάτων
ἐσχάτως
  • Parse: Adverb
  • Meaning: finally, point of death
ἔσχε
  • Parse: Verb: 2Aor Act Ind 3rd Sing
  • Root: ἔχω
ἐσχεδιάζομεν
ἔσχεν
  • Parse: Verb: 2Aor Act Ind 3rd Sing
  • Root: ἔχω
ἔσχες
  • Parse: Verb: 2Aor Act Ind 2nd Sing
  • Root: ἔχω
ἔσχηκα
  • Parse: Verb: Perf Act Ind 1st Sing
  • Root: ἔχω
ἐσχήκαμεν
  • Parse: Verb: Perf Act Ind 1st Plur
  • Root: ἔχω
ἔσχηκε
  • Parse: Verb: Perf Act Ind 3rd Sing
  • Root: ἔχω
ἐσχήκεισαν
  • Parse: Verb: PluPerf Act Ind 3rd Plur
  • Root: ἔχω
ἔσχηκεν
  • Parse: Verb: Perf Act Ind 3rd Sing
  • Root: ἔχω
ἐσχηκότα
  • Parse: Verb: Perf Act Part Acc Sing Masc
  • Root: ἔχω
ἐσχηκότες
  • Parse: Verb: Perf Act Part Nom Plur Masc
  • Root: ἔχω
ἐσχηκώς
  • Parse: Verb: Perf Act Part Nom Sing Masc
  • Root: ἔχω
ἐσχίζοντο
  • Parse: Verb: Imperfect Mid/Pass Ind 3rd Plur
  • Root: σχίζω
ἔσχισεν
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 3rd Sing
  • Root: σχίζω
ἐσχίσθη
  • Parse: Verb: Aor Pass Ind 3rd Sing
  • Root: σχίζω
ἐσχίσθησαν
  • Parse: Verb: Aor Pass Ind 3rd Plur
  • Root: σχίζω
ἐσχισμένοι
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Part Nom Plur Masc
  • Root: σχίζω
ἔσχομεν
  • Parse: Verb: 2Aor Act Ind 1st Plur
  • Root: ἔχω
ἔσχον
  • Parse:
    • Verb: 2Aor Act Ind 1st Sing
    • Verb: 2Aor Act Ind 3rd Plur
  • Root: ἔχω
ἔσχοσαν
  • Parse: Verb: 1Aor Act Ind 3rd Plur
  • Root: ἔχω
ἔσω
  • Parse: Adverb and Preposition
  • Meaning: in, into, inside, within
ἔσῳζε
  • Parse: Verb: Imperfect Act Ind 3rd Sing
  • Root: σώζω
ἔσῳζεν
  • Parse: Verb: Imperfect Act Ind 3rd Sing
  • Root: σώζω
ἐσῴζετο, ἐσώζετο
  • Parse: Verb: Imperfect Mid/Pass Ind 3rd Plur
  • Root: σώζω
ἐσώζοντο
  • Parse: Verb: Imperfect Mid/Pass Ind 3rd Plur
  • Root: σώζω
ἔσωθεν
  • Parse: Adverb
  • Meaning:
    • inward, inwardly, (from) within, without
    • from inside, on the inside
ἐσώθη
  • Parse: Verb: Aor Pass Ind 3rd Sing
  • Root: σώζω
ἐσώθημεν
  • Parse: Verb: Aor Pass Ind 1st Plur
  • Root: σώζω
ἐσώθην
  • Parse: Verb: Aor Pass Ind 1st Sing
  • Root: σώζω
ἐσώθησαν
  • Parse: Verb: Aor Pass Ind 3rd Plur
  • Root: σώζω
ἐσώθητε
  • Parse: Verb: Aor Pass Ind 2nd Plur
  • Root: σώζω
ἐσωματοποιήσατε
ἐσώρευσεν
ἔσωσα
  • Parse: Verb: 1Aor Act Ind 1st Sing
  • Root: σώζω
ἔσωσαν
  • Parse: Verb: 1Aor Act Ind 3rd Plur
  • Root: σώζω
ἔσωσας
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 2nd Sing
  • Root: σώζω
ἐσώσατε
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 2nd Plur
  • Root: σώζω
ἔσωσε
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 3rd Sing
  • Root: σώζω
ἔσωσεν
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 3rd Sing
  • Root: σώζω
ἐσώτατα
ἐσωτάτην
ἐσώτατος
ἐσωτάτου
ἐσωτέρα
ἐσωτέρᾳ
ἐσωτέραν
ἐσωτέρας
ἐσώτερον
ἐσώτερος
  • Parse: Adj: Nom Sing Masc
  • Meaning: inner, within; interior
  • Forms:
Singular
 MascFemNeut
NOMἐσώτεροςἐσωτέραἐσώτερον
GENἐσωτέρουἐσωτέραςἐσωτέρου
DATἐσωτέρῳἐσωτέρᾳἐσωτέρῳ
ACCἐσώτερονἐσωτέρανἐσώτερον
Plural
 MascFemNeut
NOMἐσώτεροιἐσώτεραιἐσώτερα
GENἐσωτέρων
DATἐσωτέροιςἐσωτέραιςἐσωτέροις
ACCἐσωτέρουςἐσωτέραςἐσώτερα
  • Comparatives & Superlatives
  • ἐσωτάτην Adj: Acc Sing Fem Superlative
  • ἐσωτάτου Adj: Gen Sing Masc Superlative
ἐσωτέρῳ
ἐσωτέρων