ἔχαιρε
  • Parse: Verb: Imp Act Ind 3rd Sing
  • Root: χαίρω
ἔχαιρεν
  • Parse: Verb: Imp Act Ind 3rd Sing
  • Root: χαίρω
ἐχαιρέτισαν
ἐχαιρέτισεν
ἔχαιρον
  • Parse: Verb: Imp Act Ind 3rd Plur
  • Root: χαίρω
ἐχάλασαν
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 3rd Plur
  • Root: χαλάω
ἐχαλάσατε
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 2nd Plur
  • Root: χαλάω
ἐχαλάσθην
  • Parse: Verb: Aor Pass Ind 1st Sing
  • Root: χαλάω
ἐχαλέπαινεν
ἔχανεν
  • Parse: Verb: 2Aor Act Ind 3rd Sing
  • Root: χαίνω
ἐχαράκωσα
ἐχαράκωσε
ἐχαράκωσεν
ἐχάραξαν
ἐχάραξεν
top
ἐχάρη
  • Parse: Verb: 2Aor Pass Deponent Ind 3rd Sing
  • Root: χαίρω
ἐχάρημεν
  • Parse: Verb: 2Aor Pass Deponent Ind 1st. Plur
  • Root: χαίρω
ἐχάρην
  • Parse: Verb: 2Aor Pass Deponent Ind 1st Sing
  • Root: χαίρω
ἐχάρησαν
  • Parse: Verb: 2Aor Pass Deponent Ind 3rd Plur
  • Root: χαίρω
ἐχάρητε
  • Parse: Verb: 2Aor Pass Deponent Ind 2nd Plur
  • Root: χαίρω
ἐχαρίζετο
ἐχαρισάμην
ἐχαρίσατο
ἐχαρίσθη
ἐχαρίσω
ἐχαρίτωσεν
ἔχε
  • Parse: Verb: Pres Act Imperative 2nd Sing
  • Root: ἔχω
ἔχει
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 3rd Sing
  • Root: ἔχω
ἔχειν
  • Parse: Verb: Pres Act Infin
  • Root: ἔχω
ἐχειρώσαντο
top
ἔχεις
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 2nd Sing
  • Root: ἔχω
ἐχέοντο
  • Parse: Verb: Imp Mid Ind 3rd Plur
  • Root: χέω
ἔχεσθαι
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Infin
  • Root: ἔχω
ἔχεται
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Ind 3rd Sing
  • Root: ἔχω
ἔχετε
  • Parse:
    • Verb: Pres Act Ind 2nd Plur
    • Verb: Pres Act Imperative 2nd Plur
  • Root: ἔχω
ἐχέτω
  • Parse: Verb: Pres Act Imperative 3rd Sing
  • Root: ἔχω
ἔχεως
ἔχῃ
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 3rd Sing
  • Root: ἔχω
ἐχήρευσεν
ἔχῃς
  • Parse: Verb: Pres Act Subj 2nd Sing
  • Root: ἔχω
ἔχητε
  • Parse: Verb: Pres Act Subj 2nd Plur
  • Root: ἔχω
ἐχθές
  • Parse: Adverb
  • Meaning: yesterday
  • Forms:
    • χθές Adverb
ἔχθιστα
ἐχθίστῃ
ἔχθιστος
top
ἐχθίστων
ἔχθρα
  • Parse: Noun: Nom Sing Fem
  • Meaning: enmity, hatred; hostility
  • Note: LXX translates as Ἐχθρία while others transliterate it as Sitnah (Gen 26:21)
  • Forms:
    • ἔχθρᾳ Noun: Dat Sing Fem
    • ἐχθρία Noun: Nom Sing Fem
    • ἔχθραι Noun: Nom Plur Fem
    • ἐχθράν, ἐχθραν
      • Noun: Acc Sing Fem
      • Noun Gen Plur Fem
ἔχθρᾳ
ἔχθραι
ἐχθραίνειν
ἐχθραίνετε
ἐχθραίνοντα
ἐχθραίνοντας
ἐχθραίνοντες
ἐχθραίνουσιν
ἐχθραίνω
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 1st Sing
  • Meaning: to hate, be an enemy to/of; to harass
  • Forms:
    • ἐχθραίνειν Verb: Pres Act Infin
    • ἐχθραίνετε Verb: Pres Act Imperative 2nd Plur
    • ἐχθραίνοντα Verb: Pres Act Part Acc Sing Masc
    • ἐχθραίνοντας Verb: Aor Act Part Acc Plur Masc
    • ἐχθραίνοντες Verb: Pres Act Part Nom Plur Masc
    • ἐχθραίνουσιν Verb: Pres Act Ind 3rd Plur
    • ἐχθραίνων Verb: Pres Act Part Nom Sing Masc
    • ἤχθραναν Verb: Aor Act Ind 3rd Plur
ἐχθραίνων
ἐχθράν, ἔχθραν
  • Parse:
    • Noun: Acc Sing Fem
    • Noun Gen Plur Fem
  • Root: ἔχθρα
top
ἔχθρας
ἐχθρέ
ἐχθρεῦσαι
ἐχθρεύσουσιν
ἐχθρεύσω
ἐχθρεύω
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 1st Sing
  • Meaning: to be at enmity with, be an enemy
  • Forms:
    • ἐχθρεῦσαι Verb: Aor Act Infin
    • ἐχθρεύσουσιν Verb: Fut Act Ind 3rd Plur
    • ἐχθρεύσω Verb: Fut Act Ind 1st Sing
ἐχθρία
ἐχθροί
ἐχθροῖς
ἐχθρόν
ἐχθρός
  • Parse: Adj: Nom Sing Masc
  • Meaning:
    • hateful, detestable
    • passive: odious
    • active: hostile
    • Subst.: enemy, foe, adversary
  • Forms:
    • ἔχθιστα Adj: Acc Plur Neut superl
    • ἐχθίστῃ Adj: Dat Sing Fem Superlative
    • ἔχθιστος Adj: Nom Sing Masc Superlative
    • ἐχθίστων Noun: Gen Plur Masc Superlative
    • ἔχθρας Adj: Gen Sing Fem
    • ἐχθρέ Adj: Voc Sing Masc
    • ἐχθροί Adj: Nom Plur Masc
    • ἐχθροῖς Noun: Dat Plur Masc
    • ἐχθρόν Adj: Acc Sing Masc
    • ἐχθροῦ Adj: Gen Sing Masc
    • ἐχθρούς Adj: Acc Plur Masc
    • ἐχθρῷ Adj: Dat Sing Masc
    • ἐχθρῶν Adj: Gen Plur Masc
ἐχθροῦ
top
ἐχθρούς
ἐχθρῷ
ἐχθρῶν
ἔχιδνα
  • Parse: Noun: Nom Sing Fem
  • Meaning: viper, adder
  • Forms:
    • ἐχίδνης Noun: Gen Sing Fem
    • ἐχιδνῶν Noun: Gen Plur Fem
ἐχίδνης
ἐχιδνῶν
ἐχῖνοι
ἐχῖνος
  • Parse: Noun: Nom Sing Masc
  • Meaning: the urchin, hedgehog
  • Forms:
    • ἐχῖνοι Noun: Nom Plur Masc
    • ἐχίνους Noun: Acc Plur Neut
ἐχίνους
ἔχις
  • Parse: Noun: Nom Sing Masc
  • Meaning: viper
  • Forms:
    • ἔχεως Noun: Gen Sing Masc
ἐχλεύαζον
ἔχοι
  • Parse: Verb: Pres Act Optative 3rd Sing
  • Root: ἔχω
ἔχοιεν
  • Parse: Verb: Pres Act Optative 3rd Plur
  • Root: ἔχω
ἔχοιμ᾿
  • Parse: Verb: Pres Act Opt 1st Sing
  • Root: ἔχω
top
ἔχοιμι
  • Parse: Verb: Pres Act opt 1st sing
  • Root: ἔχω
ἔχομεν
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 1st Plur
  • Root: ἔχω
ἐχόμενα
  • Parse: Verb: Pres Pass Part Acc Plur Neut
  • Root: ἔχω
ἐχόμεναι
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Plur Fem
  • Root: ἔχω
ἐχομένας
  • Parse: Verb: Pres Pass Part Acc Plur Fem
  • Root: ἔχω
ἐχομένῃ
  • Parse: Verb: Pres Pass Part Dat Sing Fem
  • Root: ἔχω
ἐχομένην
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Part Acc Sing Fem
  • Root: ἔχω
ἐχόμενοι
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Plur Masc
  • Root: ἔχω
ἐχόμενον
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Part Acc Sing Masc
  • Root: ἔχω
ἐχόμενος
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Sing Masc
  • Root: ἔχω
ἐχομένως
  • Parse: Adverb
  • Meaning: afterward, next after, immediately after, right after
ἔχον
  • Parse: Verb: Pres Act Part Nom/Acc, Sing Neut
  • Root: ἔχω
ἔχοντα
  • Parse:
    • Verb: Pres Act Part Acc Sing Masc
    • Verb: Pres Act Part . Nom Plur Neut
  • Root: ἔχω
ἔχοντας
  • Parse: Verb: Pres Act Part Acc Plur Masc
  • Root: ἔχω
ἔχοντες
  • Parse: Verb: Pres Act Part Nom Plur Masc
  • Root: ἔχω
top
ἔχοντι
  • Parse: Verb: Pres Act Part Dat Sing Masc
  • Root: ἔχω
ἔχοντος
  • Parse: Verb: Pres Act Part Gen Sing Masc/Neut
  • Root: ἔχω
ἐχόντων
  • Parse: Verb: Pres Act Part Gen Plur Masc
  • Root: ἔχω
ἐχόρευον
  • Parse:
    • Verb: Imp Act Ind 3rd Plur
    • Verb: Imp Act Ind 1st Sing
  • Root: χορεύω
ἐχορήγει
ἐχορηγεῖτο
ἐχορήγησαν
ἐχορήγησεν
ἐχορήγουν
ἐχόρτασα
ἐχόρτασεν
ἐχορτάσθησαν
ἐχορτάσθητε
ἔχουσα
  • Parse: Verb: Pres Act Part Nom Sing Fem
  • Root: ἔχω
ἔχουσαι
  • Parse: Verb: Pres Act Part Nom Plur Fem
  • Root: ἔχω
top
ἐχοὔσαις
  • Parse: Verb: Pres Act Part Dat Plur Fem
  • Root: ἔχω
ἔχουσαν
  • Parse: Verb: Pres Act Part Acc Sing Fem
  • Root: ἔχω
ἐχούσας
  • Parse: Verb: Pres Act Part Acc Plur Fem
  • Root: ἔχω
ἐχούσῃ
  • Parse: Verb: Pres Act Part Dat Sing Fem
  • Root: ἔχω
ἐχούσης
  • Parse: Verb: Pres Act Part Gen Sing Fem
  • Root: ἔχω
ἔχουσι
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 3rd Plur
  • Root: ἔχω
ἔχουσιν
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 3rd Plur
  • Root: ἔχω
ἐχουσῶν
  • Parse: Verb: Pres Act Part Gen Plur Fem
  • Root: ἔχω
ἐχρεμέτιζον
ἐχρημάτισα
ἐχρημάτισαν
ἐχρημάτισεν
ἐχρηματίσθη
ἐχρησάμεθα
  • Parse: Verb: Aor Mid Deponent Ind 1st Plur
  • Root: χράω
ἐχρησάμην
  • Parse: Verb: Aor Mid Deponent Ind 1st Sing
  • Root: χράω
top
ἔχρησαν
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 3rd Plur
  • Root: χράω
ἐχρήσαντο
  • Parse: Verb: 1Aor Mid imp 3rd Plur
  • Root: χράω
ἔχρησας
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 2nd Sing
  • Root: χράω
ἐχρήσατο
  • Parse: Verb: Aor Mid Ind 3rd Sing
  • Root: χράω
ἐχρήσω
  • Parse: Verb: Aor Mid Ind 2nd Sing
  • Root: χράω
ἔχρισα
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 1st Sing
  • Root: χρίω
ἐχρίσαμεν
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 1st Plur
  • Root: χρίω
ἔχρισαν
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 3rd Plur
  • Root: χρίω
ἔχρισας
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 2nd Sing
  • Root: χρίω
ἐχρίσατο
  • Parse: Verb: Aor Mid Ind 3rd Sing
  • Root: χρίω
ἔχρισε
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 3rd Sing
  • Root: χρίω
ἔχρισεν
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 3rd Sing
  • Root: χρίω
ἐχρίσθη
  • Parse: Verb: Aor Pass Ind 3rd Sing
  • Root: χρίω
ἐχρόνισα
ἐχρόνισαν
top
ἐχρόνισεν
ἐχρύσωσεν
ἐχρῶντο
  • Parse: Verb: Imp Mid/Pass Deponent Ind 3rd Plur
  • Root: χράω
ἔχω
  • Parse:
    • Verb: Pres Act Ind 1st Sing
    • Verb: Pres Act Subj 1st Sing
  • Meaning:
    • to have, hold (in one's hands)
    • to wear, have on (e.g., have clothing or weapons on)
    • to keep, preserve
    • to possess
    • to be married, have (a wife)
  • Cognates: ἀμπέχω, ἀνέχω, ἀντέχω, ἀπέχω, ἀποσυνέχω, διακατέχω, ἔχω, ἐμπεριέχω, ἐνέχω, ἐπέχω, ἐπισυνέχω, ἐξέχω, κατέχω, μετέχω, παρέχω, περιέχω, προέχω, προκατέχω, προσανέχω, προσέχω, συμμετέχω, συμπεριέχω, συνέχω, ὑπέχω, ὑπερέχω
  • Forms:
    • ἕξω Verb: Fut Act Ind 1st Sing
    • εἶχαν Verb: Imp Act Ind 3rd Plur
    • εἶχε Verb: Imp Act Ind 3rd Sing
    • εἶχεν Verb: Imp Act Ind 3rd Sing
    • εἶχες Verb: Imp act Ind 2nd Sing
    • εἴχετε Verb: Imp act Ind 2nd Plur
    • εἴχετο Verb: Imp Mid Ind 3rd Plur
    • εἴχομεν Verb: Imp Act Ind 1st Plur
    • εἶχον
      • Verb: Imp Act Ind 1st Sing
      • Verb: Imp Act Ind 3rd Plur
    • εἴχοσαν Verb: Imp Act Ind 3rd Plur
    • ἑξεῖ
      • Verb: Fut Act Ind 3rd Sing
      • Verb: Fut Mid Ind 2nd Sing
    • ἕξει
      • Verb: Fut Act Ind 3rd Sing
      • Verb: Fut Mid Ind 2nd Sing
    • ἕξειν Verb: Fut Act Infin
    • ἑξεῖς Verb: Fut Act Ind 2nd Sing
    • ἔξεις Verb: Fut Act Ind 2nd Sing
    • ἕξετε Verb: Fut Act Ind 2nd Plur
    • ἕξομεν Verb: Fut Act Ind 1st Plur
    • ἕξουσιν Verb: Fut Act Ind 3rd. Plur
    • ἔσχε Verb: 2Aor Act Ind 3rd Sing
    • ἔσχεν Verb: 2Aor Act Ind 3rd Sing
    • ἔσχες Verb: 2Aor Act Ind 2nd Sing
    • ἔσχηκα Verb: Perf Act Ind 1st Sing
    • ἐσχήκαμεν Verb: Perf Act Ind 1st Plur
    • ἔσχηκε Verb: Perf Act Ind 3rd Sing
    • ἔσχηκεν Verb: Perf Act Ind 3rd Sing
    • ἐσχηκότα Verb: Perf Act Part Acc Sing Masc
    • ἐσχηκότες Verb: Perf Act Part Nom Plur Masc
    • ἐσχηκώς Verb: Perf Act Part Nom Sing Masc
    • ἔσχομεν Verb: 2Aor Act Ind 1st Plur
    • ἔσχον
      • Verb: 2Aor Act Ind 1st Sing
      • Verb: 2Aor Act Ind 3rd Plur
    • ἔσχοσαν Verb: Aor Act Ind 3rd Plur
    • ἐχουσῶν Verb: Pres Act Part Gen Plur Fem
    • ἔχοιμι Verb: Pres Act opt 1st sing
    • ἔχε Verb: Pres Act Imperative 2nd Sing
    • ἔχει Verb: Pres Act Ind 3rd Sing
    • ἔχειν Verb: Pres Act Infin
    • ἔχεις Verb: Pres Act Ind 2nd Sing
    • ἔχεσθαι Verb: Pres Mid/Pass Infin
    • ἔχεται Verb: Pres Mid/Pass Ind 3rd Sing
    • ἔχετε
      • Verb: Pres Act Ind 2nd Plur
      • Verb: Pres Act Imperative 2nd Plur
    • ἐχέτω Verb: Pres Act Imperative 3rd Sing
    • ἔχῃ Verb: Pres Act Ind 3rd Sing
    • ἔχῃς Verb: Pres Act Subj 2nd Sing
    • ἔχητε Verb: Pres Act Subj 2nd Plur
    • ἔχοι Verb: Pres Act Optative 3rd Sing
    • ἔχοιεν Verb: Pres Act Optative 3rd Plur
    • ἔχοιμ᾿ Verb: Pres Act Opt 1st Sing
    • ἔχομεν Verb: Pres Act Ind 1st Plur
    • ἐχόμενα Verb: Pres Pass Part Acc Plur Neut
    • ἐχόμεναι Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Plur Fem
    • ἐχομένας Verb: Pres Pass Part Acc Plur Fem
    • ἐχομένῃ Verb: Pres Pass Part Dat Sing Fem
    • ἐχομένην Verb: Pres Mid/Pass Part Acc Sing Fem
    • ἐχόμενοι Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Plur Masc
    • ἐχόμενον Verb: Pres Mid/Pass Part Acc Sing Masc
    • ἐχόμενος Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Sing Masc
    • ἔχον Verb: Pres Act Part Nom/Acc, Sing Neut
    • ἔχοντα
      • Verb: Pres Act Part Acc Sing Masc
      • Verb: Pres Act Part . Nom Plur Neut
    • ἔχοντας Verb: Pres Act Part Acc Plur Masc
    • ἔχοντες Verb: Pres Act Part Nom Plur Masc
    • ἔχοντι Verb: Pres Act Part Dat Sing Masc
    • ἔχοντος Verb: Pres Act Part Gen Sing Masc/Neut
    • ἐχόντων Verb: Pres Act Part Gen Plur Masc
    • ἔχουσα Verb: Pres Act Part Nom Sing Fem
    • ἔχουσαι Verb: Pres Act Part Nom Plur Fem
    • ἐχοὔσαις Verb: Pres Act Part Dat Plur Fem
    • ἔχουσαν Verb: Pres Act Part Acc Sing Fem
    • ἐχούσας Verb: Pres Act Part Acc Plur Fem
    • ἐχούσῃ Verb: Pres Act Part Dat Sing Fem
    • ἐχούσης Verb: Pres Act Part Gen Sing Fem
    • ἔχουσι Verb: Pres Act Ind 3rd Plur
    • ἔχουσιν Verb: Pres Act Ind 3rd Plur
    • ἔχωμεν Verb: Pres Act Subj 1st Plur
    • ἔχων Verb: Pres Act Part Nom Sing Masc
    • ἔχωνται Verb: Pres Mid/Pass Subj 3rd Plur
    • ἔχωσι Verb: Pres Act Subj 3rd Plur
    • ἔχωσιν Verb: Pres Act Subj 3rd Plur
    • ἠνείχοντο Verb: Imp Mid Ind 3rd Plur
    • σχεῖν Verb: Aor Act Infin
    • σχές Verb: Aor Act Ind/Imperative 2nd Sing
    • σχῇ Verb: Aor Act Subj 3rd Sing
    • σχήσει
      • Verb: Fut Mid Ind 2nd Sing
      • Verb: Fut Act Ind 3rd Sing
    • σχήσουσι
      • Verb: Fut Act Part Dat Plur Masc/Neut
      • Verb: Fut Act Ind 3rd Plur
    • σχήσουσιν
      • Verb: Fut Act Part Dat Plur Masc/Neut
      • Verb: Fut Act Ind 3rd Plur
    • σχῆτε Verb: 2Aor Act Subj 2nd Plur
    • σχοίη Verb: Aor Act Opt 3rd Sing
    • σχῶ Verb: 2Aor Act Subj 1st Sing
    • σχῶμεν Verb: 2Aor Act Subj 1st Plur
ἐχώλαναν
top
ἐχωλάνθη
ἔχωμεν
  • Parse: Verb: Pres Act Subj 1st Plur
  • Root: ἔχω
ἔχων
  • Parse: Verb: Pres Act Part Nom Sing Masc
  • Root: ἔχω
ἐχωνεύοντο
ἐχώνευσαν
ἐχώνευσεν
ἔχωνται
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Subj 3rd Plur
  • Root: ἔχω
ἐχώρει
  • Parse: Verb: Imp Act Ind 3rd Sing
  • Root: χωρέω
ἐχώρησεν
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 3rd Sing
  • Root: χωρέω
ἐχώρισα
ἐχώρισαν
ἐχώρισεν
ἐχωρίσθη
ἐχωρίσθημεν
ἐχωρίσθησαν
top
ἐχωροβάτησαν
ἔχωσι
  • Parse: Verb: Pres Act Subj 3rd Plur
  • Root: ἔχω
ἔχωσιν
  • Parse: Verb: Pres Act Subj 3rd Plur
  • Root: ἔχω