ἐνδεδεμένα
  • Parse: Verb: Perf Mid Part Acc Plur Neut
  • Root: ἐνδέω
ἐνδεδεμένη
  • Parse: Verb: Perf Mid Part Nom Sing Fem
  • Root: ἐνδέω
ἐνδεδεμένοι
  • Parse: Verb: Perf Mid Part Nom Plur Masc
  • Root: ἐνδέω
ἐνδεδεμένος
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Part Nom Sing Masc
  • Root: ἐνδέω
ἐνδέδεσαι
ἐνδεδύκει
  • Parse: Verb: Perf Act Subj 3rd Sing
  • Root: ἐνδύω
ἐνδεδύκειν
ἐνδεδυκότα
  • Parse: Verb: Perf Act Part Acc Sing Masc
  • Root: ἐνδύω
ἐνδεδυκότας
  • Parse: Verb: Perf Act Part Acc Plur Masc
  • Root: ἐνδύω
ἐνδεδυκότι
  • Parse: Verb: Perf Act Plur Dat Sing Masc
  • Root: ἐνδύω
ἐνδεδυκότος
  • Parse: Verb: Perf Act Part Gen Sing Masc
  • Root: ἐνδύω
ἐνδεδυκώς
  • Parse: Verb: Perf Act Part Nom Sing Masc
  • Root: ἐνδύω
ἐνδεδυμέναι
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Part Nom Plur Fem
  • Root: ἐνδύω
ἐνδεδυμένη
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Part Nom Sing Fem
  • Root: ἐνδύω
ἐνδεδυμένοι
  • Parse: Verb: Perf Mid Part Nom Plur Masc
  • Root: ἐνδύω
ἐνδεδυμένον
  • Parse: Verb: Perf Mid Part Acc Sing Masc
  • Root: ἐνδύω
ἐνδεδυμένος
  • Parse: Verb: Perf Mid Part Nom Sing Masc
  • Root: ἐνδύω
ἐνδεδυμένου
  • Parse: Verb: Perf Mid Part Gen Sing Masc
  • Root: ἐνδύω
ἐνδεδυμένους
  • Parse: Verb: Perf Mid Part Acc Plur Masc
  • Root: ἐνδύω
ἐνδεδυμένῳ
  • Parse: Verb: Perf Mid Part Dat Sing Masc
  • Root: ἐνδύω
ἐνδεδυμένων
  • Parse: Verb: Perf Pass Part Gen Plur Masc
  • Root: ἐνδύω
ἐνδεδυναμωμένος
ἐνδέδυσαι
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Ind 2nd Sing
  • Root: ἐνδύω
ἐνδέδυται
  • Parse: Verb: Perf Mid/Pass Ind 3rd Sing
  • Root: ἐνδύω
ἐνδεεῖ
ἐνδεεῖς
ἐνδεεῖται
ἐνδεέσι
ἐνδεέστερον
  • Parse:
    • Adj: Nom/Acc Sing Neut Comparative
    • Adj: Acc Sing Masc Comp
  • Root: ἐνδεής
ἐνδεῆ
ἐνδεηθήσεται
ἐνδεηθήσῃ
ἐνδεής
Singular
 MascFemNeut
NOMἐνδεήςἐνδεές
GENἐνδεοῦς
DATἐνδεεῖ
ACCἐνδεῆἐνδεές
Plural
 MascFemNeut
NOMἐνδεεῖςἐνδεῆ
GENἐνδεῶν
DATἐνδεέσι(ν)
ACCἐνδεεῖςἐνδεῆ
  • Comparatives & Superlatives
  • ἐνδεέστερον
    • Adj: Nom/Acc Sing Neut Comparative
    • Adj: Acc Sing Masc Comp
ἔνδεια
  • Parse: Noun: Nom Sing Fem
  • Meaning: want, need, lack, poverty, deficiency
  • Forms:
Feminine
 SingularPlural
NOMἔνδειαἔνδειαι
GENἐνδείαςἐνδειῶν
DATἐνδείᾳἐνδείαις
ACCἔνδειανἐνδείας
ἐνδείᾳ
ἔνδειαν
ἐνδείας
ἔνδειγμα
ἐνδεικνύμενοι
ἐνδεικνύμενος
ἐνδεικνυμένους
ἐνδεικνυμένων
ἐνδείκνυμι
  • Present
  • ἐνδεικνύσθω Verb: Pres Mid/Pass Imperative 3rd Sing
  • ἐνδεικνύμενοι Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Plur Masc
  • ἐνδεικνύμενος Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Sing Masc
  • ἐνδεικνυμένους Verb: Pres Mid/Pass Part Acc Plur Masc
  • ἐνδείκνυνται Verb: Pres Mid/Pass Ind 3rd Plur
  • ἐνδείκνυσθαι Verb: Pres Mid/Pass Infin
  • ἐνδεικνυμένων Verb: Pres Mid/Pass Part Gen Plur Masc/Fem/Neut
  • Imperfect
  • Future
  • ἐνδειξόμενος Verb: Fut Mid Part Nom Sing Masc
  • Aorist
  • ἐνδειξάσθωσαν Verb: Aor Mid Imperative 3rd Plur
  • ἐνδείξασθαι Verb: Aor Mid Infin
  • ἐνδειχθῇ Verb: Aor Pass Subj 3rd Sing
  • ἐνδείξασθε Verb: Aor Mid Imperative 2nd Plur
  • ἐνδείξηται Verb: Aor Mid Subj 3rd Sing
  • ἐνδείξωμαι Verb: Aor Mid Subj 1st Sing
  • ἐνεδείχθη Verb: Aor Pass Ind 3rd Sing
  • ἐνεδείξασθε Verb: Aor Mid Ind 2nd Plur
  • ἐνεδείξατο Verb: Aor Mid Ind 3rd Sing
  • Perfect
ἐνδείκνυνται
ἐνδείκνυσαι
ἐνδείκνυσθαι
ἐνδεικνύσθω
ἐνδεικνύω
ἐνδείκτης
ἐνδείξασθαι
ἐνδείξασθε
ἐνδειξάσθωσαν
ἐνδείξηται
ἔνδειξιν
ἔνδειξις
Feminine
 SingularPlural
NOMἔνδειξιςἐνδείξεις
GENἐνδείξεωςἐνδείξεων
DATἐνδείξειἐνδείξεσι(ν)
ACCἔνδειξινἐνδείξεις
ἐνδειξόμενος
ἐνδείξωμαι
ἐνδειχθῇ
ἕνδεκα
  • Parse: Adj: Cardinal Number
  • Meaning: eleven
ἑνδεκάκις
  • Parse: Adverb
  • Meaning: eleven times
ἑνδεκάμηνος
ἑνδεκάτῃ
ἑνδεκάτην
ἑνδέκατον
ἑνδέκατος
  • Parse: Adj: Nom Sing Masc
  • Meaning: eleventh, 11th
  • Forms:
Singular
 MascFemNeut
NOMἑνδέκατοςἑνδεκάτηἑνδέκατον
GENἑνδεκάτουἑνδεκάτηςἑνδεκάτου
DATἑνδεκάτῳἑνδεκάτῃἑνδεκάτῳ
ACCἑνδέκατονἑνδεκάτηνἑνδέκατον
VOCἑνδέκατεἑνδεκάτηἑνδέκατε
Plural
 MascFemNeut
NOMἑνδέκατοιἑνδεκάταιἑνδέκατα
GENἑνδεκάτωνἑνδεκάτωνἑνδεκάτων
DATἑνδεκάτοιςἑνδεκάταιςἑνδεκάτοις
ACCἑνδεκάτουςἑνδεκάταςἑνδέκατα
VOCἑνδέκατοιἑνδεκάταιἑνδέκατα
ἑνδεκάτου
ἑνδεκάτῳ
ἐνδελεχεῖς
ἐνδελεχέω
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 1st Sing
  • Note: Also spelled ἐνδελεχίζω
  • Meaning: to continue
  • Forms:
    • ἐνδελεχήσει Verb: Fut Act Ind 3rd Sing
ἐνδελεχής
  • Parse: Adj: Nom Sing Masc
  • Meaning: continuous, perpetual, unbroken
  • Forms:
Singular
 MascFemNeut
NOMἐνδελεχήςἐνδελεχές
GENἐνδελεχοῦς
DATἐνδελεχεῖ
ACCἐνδελεχῆἐνδελεχές
Plural
 MascFemNeut
NOMἐνδελεχεῖςἐνδελεχῆ
GENἐνδελεχῶν
DATἐνδελεχέσι(ν)
ACCἐνδελεχεῖςἐνδελεχῆ
ἐνδελεχήσει
ἐνδελεχιεῖ
ἐνδελέχιζε
ἐνδελεχίζοντι
ἐνδελεχίζω
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 1st Sing
  • Note: Also spelled ἐνδελεχέω
  • Meaning:
    • to persevere, continue, linger, perpetuate
    • to apply frequently
    • to continue to exist, persist
    • to keep company with, dally, flirt, make a pass (for sexual favours)
  • Forms:
    • ἐνδελεχιεῖ Verb: Fut Act Ind 3rd Sing
    • ἐνδελέχιζε Verb: Pres Act Imperative 2nd Sing
    • ἐνδελεχίζοντι Verb: Pres Act Part Dat Sing Masc
    • ἐνδελεχίζων Verb: Pres Act Part Nom Sing Masc
    • ἐνδελεχισθήσεται Verb: Fut Pass Ind 3rd Sing
ἐνδελεχίζων
ἐνδελεχισθήσεται
ἐνδελεχισμόν
ἐνδελεχισμός
  • Parse: Noun: Nom Sing Masc
  • Note: Also spelled ἐνδελεχιστός
  • Meaning:
    • continuity, persistence, perpetual
    • custom, habit
    • continuousness
  • Forms:
Masculine
 SingularPlural
NOMἐνδελεχισμόςἐνδελεχισμοί
GENἐνδελεχισμοῦἐνδελεχισμῶν
DATἐνδελεχισμῷἐνδελεχισμοῖς
ACCἐνδελεχισμόνἐνδελεχισμούς
VOCἐνδελεχισμέἐνδελεχισμοί
ἐνδελεχισμοῦ
ἐνδελεχοῦς
ἐνδελεχῶς
  • Parse: Adverb
  • Meaning: continually, continuously
ἐνδέομαι
ἐνδεόμενον
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Part Acc Sing Neut
  • Root: ἐνδέω
ἐνδεοῦς
ἔνδεσμον
ἔνδεσμος
Masculine
 SingularPlural
NOMἔνδεσμοςἔνδεσμοι
GENἐνδέσμουἐνδέσμων
DATἐνδέσμῳἐνδέσμοις
ACCἔνδεσμονἐνδέσμους
VOCἔνδεσμεἔνδεσμοι
ἐνδέσμους
ἐνδέχεται
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Ind 3rd Sing
  • Meaning: it can be, (cannot be); it is accepted in, i.e., admitted (possible)
ἐνδέχηται
ἐνδέχομαι
ἐνδεχόμενα
ἐνδεχομένως
  • Parse: Adverb
  • Meaning: as far as possible, to the best of his ability, the best possible, as best as possible
ἐνδέω
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 1st Sing
  • Meaning:
    • Active:
      • to bind in, entangle, involve
      • to fasten inside
    • Middle:
      • to lack, need, be in want of
  • Cognates: δέω, ἀναδέω, ἀποδέω, διαδέω, ἐκδέω, ἐνδέω, ἐπιδέω, ἐξοιδέω, καταδέω, περιδέω, προσδέω, συνδέω, ὑποδέω
  • Forms:
    • ἐνδεδεμένα Verb: Perf Mid Part Acc Plur Neut
    • ἐνδεδεμένη Verb: Perf Mid Part Nom Sing Fem
    • ἐνδεδεμένοι Verb: Perf Mid Part Nom Plur Masc
    • ἐνδεδεμένος Verb: Perf Mid/Pass Part Nom Sing Masc
    • ἐνδέδεσαι Verb: Perf Mid Ind 2nd Sing
    • ἐνδεεῖται Verb: Fut Mid Ind 3rd Sing
    • ἐνδεηθήσεται Verb: Fut Pass Ind 3rd Sing
    • ἐνδεηθήσῃ Verb: Fut Pass Ind 2nd Sing
    • ἐνδεόμενον Verb: Pres Mid/Pass Part Acc Sing Neut
    • ἐνδήσουσι(ν)
      • Verb: Fut act ind 3rd plur
      • Verb: Aor Act subj 3rd plur
      • Verb: Fut act part Dat Plur Masc/Neut
ἐνδημέω
ἐνδημῆσαι
ἐνδημοῦντες
ἐνδήσουσιν
  • Parse:
    • Verb: Fut act ind 3rd plur
    • Verb: Aor Act subj 3rd plur
    • Verb: Fut act part Dat Plur Masc/Neut
  • Root: ἐνδέω
ἐνδιαβάλλειν
ἐνδιαβάλλοντες
ἐνδιαβαλλόντων
ἐνδιαβάλλω
ἐνδιαλλάσσω
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 1st Sing
  • Meaning: to be a sodomite, practice homosexuality
  • Forms:
    • ἐνδιηλλαγμένου Verb: Perf Mid/Pass Part Gen Sing Masc
ἐνδιηλλαγμένου
ἐνδιατρίβω
ἐνδιατρίψει
ἐνδιδύσκεσθαι
ἐνδιδυσκόμενοι
ἐνδιδύσκοντα
ἐνδιδύσκονται
ἐνδιδύσκουσι
ἐνδιδύσκουσιν
ἐνδιδύσκω
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 1st Sing
  • Meaning:
    • Active:
      • to clothe, dress
    • Middle:
      • to put on (a garment), wear
  • Cognates: ἐκδιδύσκω
  • Forms:
    • ἐνδιδυσκόμενοι Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Plur Masc
    • ἐνδιδύσκεσθαι Verb: Pres Mid/Pass Infin
    • ἐνδιδύσκοντα Verb: Pres Act Part Acc Sing Masc
    • ἐνδιδύσκονται Verb: Pres Mid/Pass Ind 3rd Plur
    • ἐνδιδύσκουσι Verb: Pres Act Ind 3rd Plur
    • ἐνδιδύσκουσι(ν) Verb: Pres Act Ind 3rd Plur
    • ἐνεδιδύσκετο Verb: Imp Mid Ind 3rd Sing
ἐνδίδωμι
ἐνδιέβαλλον
ἔνδικον
ἔνδικος
ἐνδογενής
Singular
 MascFemNeut
NOMἐνδογενήςἐνδογενές
GENἐνδογενοῦς
DATἐνδογενεῖ
ACCἐνδογενῆἐνδογενές
Plural
 MascFemNeut
NOMἐνδογενεῖςἐνδογενῆ
GENἐνδογενῶν
DATἐνδογενέσι(ν)
ACCἐνδογενεῖςἐνδογενῆ
ἐνδογενοῦς
ἔνδοθεν
  • Parse: Adverb
  • Meaning: from within, within, inside
ἐνδόμησις
  • Parse: Noun: Nom Sing Fem
  • Meaning: building; a housing in (residence), i.e., structure
  • Forms:
Feminine
 SingularPlural
NOMἐνδόμησιςἐνδομήσεις
GENἐνδομήσεωςἐνδομήσεων
DATἐνδομήσειἐνδομήσεσι(ν)
ACCἐνδόμησι(ν)ἐνδομήσεις
ἔνδον
  • Parse: Adverb
  • Meaning:
    • within, inside
    • into a space inside
ἔνδοξα
ἐνδοξάζεσθαι
ἐνδοξάζομαι
ἐνδοξαζόμενος
ἐνδοξαζομένου
ἐνδοξάζω
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 1st Sing
  • Meaning:
    • Active:
      • to invest with glory
      • to glorify
      • to think about
    • Passive:
      • to be glorified
      • to attain fame and esteem
  • Cognates: δοξάζω, ἐνδοξάζω, παραδοξάζω, συνδοξάζω, ὑπερδοξάζω
  • Forms:
    • ἐνδοξάζεσθαι Verb: Pres Mid/Pass Infin
    • ἐνδοξάζομαι Verb: Pres Mid/Pass Ind 1st Sing
    • ἐνδοξαζόμενος Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Sing Masc
    • ἐνδοξαζομένου Verb: Pres Mid/Pass Part Gen Sing Masc
    • ἐνδοξασθῇ Verb: Aor Pass Subj 3rd Sing
    • ἐνδοξασθῆναι Verb: Aor Pass Infin
    • ἐνδοξασθήσομαι Verb: Fut Pass Ind 1st Sing
    • ἐνδοξασθήσονται Verb: Fut Pass Ind 3rd Plur
    • ἐνδοξάσθητι Verb: Aor Pass Imp 2nd Sing
ἐνδοξασθῇ
ἐνδοξασθῆναι
ἐνδοξασθήσομαι
ἐνδοξασθήσονται
ἐνδοξάσθητι
ἔνδοξοι
ἐνδόξοις
ἔνδοξον
ἔνδοξος
Singular
 MascFemNeut
NOMἔνδοξοςἔνδοξον
GENἐνδόξου
DATἐνδόξῳ
ACCἔνδοξον
Plural
 MascFemNeut
NOMἔνδοξοιἔνδοξα
GENἐνδόξων
DATἐνδόξοις
ACCἐνδόξουςἔνδοξα
  • Comparatives & Superlatives
  • ἐνδοξότερος Adj: Nom Sing Masc comp
  • ἐνδοξότεροι Adj: Nom Plur Masc comp
  • ἐνδοξότεραι Adj: Nom Plur Fem comp
  • ἐνδοξότερον Adj: Acc Sing Masc comp
  • ἐνδοξότατος Adj: Nom Sing Masc comp
ἐνδοξότατος
ἐνδοξότεραι
ἐνδοξότεροι
ἐνδοξότερον
ἐνδοξότερος
ἐνδόξου
ἐνδόξους
ἐνδόξῳ
ἐνδόξων
ἐνδόξως
ἐνδόσθια
  • Parse: Noun: Nom/Acc Plur Neut
  • Meaning: entrails, guts, appurtenances
  • Forms:
    • ἐνδοσθίοις Noun: Dat Plur Neut
    • ἐνδοσθίων Noun: Gen Plur Neut
ἐνδοσθίοις
ἐνδοσθίων
ἔνδυμα
  • Parse: Noun: Nom/Acc Sing Neut
  • Meaning: clothing, garment
  • Forms:
Neuter
 SingularPlural
NOMἔνδυμαἐνδύματα
GENἐνδύματοςἐνδυμάτων
DATἐνδύματιἐνδύμασι(ν)
ACCἔνδυμαἐνδύματα
ἐνδύμασι
ἐνδύμασιν
ἐνδύματα
ἐνδύματος
ἐνδυμάτων
ἐνδυναμοῦ
ἐνδυναμοῦντι
ἐνδυναμοῦντος
ἐνδυναμοῦσθε
ἐνδυναμούσθωσαν
ἐνδυναμόω
  • Present
  • ἐνδυναμούσθωσαν Verb: Pres Mid/Pass Imperative 3rd Plur
  • ἐνδυναμοῦντος Verb: Pres Act Part Gen Sing Masc/Neut
  • ἐνδυναμώσας Verb: Pres Act Part Acc Plur Fem
  • ἐνδυναμοῦ Verb: Pres pass Imperative 2nd Sing
  • ἐνδυναμοῦντι Verb: Pres Act Part Dat Sing Masc
  • ἐνδυναμοῦσθε Verb: Pres pass Imperative 2nd Plur
  • Imperfect
  • ἐνεδυναμοῦτο Verb: Imp pass Ind 3rd Sing
  • Future
  • ἐνδυναμώσω Verb: Fut Act Ind 1st Sing
  • Aorist
  • ἐνεδυναμώθητε Verb: Aor Pass Ind 2nd Plur
  • ἐνεδυναμώθης Verb: Aor Pass Ind 2nd Sing
  • ἐνεδυναμώθην Verb: Aor Pass Ind 1st Sing
  • ἐνδυναμωθῇ Verb: Aor Act Subj 3rd Sing
  • ἐνδυναμωθεῖσαι Verb: Aor Pass Part Nom Plur Fem
  • ἐνδυναμώσαντι Verb: Aor Act Part Dat Sing Masc
  • ἐνεδυναμώθη Verb: Aor Pass Ind 3rd Sing
  • ἐνεδυναμώθησαν Verb: Aor Pass Ind 3rd Plur
  • ἐνεδυνάμωσε Verb: Aor Act Ind 3rd Sing
  • ἐνεδυνάμωσεν Verb: Aor Act Ind 3rd Sing
  • Perfect
  • ἐνδεδυναμωμένος Verb: Perf Mid/Pass Part Nom Sing Masc
ἐνδυναμωθεῖσαι
ἐνδυναμωθῇ
ἐνδυναμώσαντι
ἐνδυναμώσας
ἐνδυναμώσω
ἐνδύνοντες
ἐνδύνω
ἐνδύουσι
ἐνδύουσιν
ἔνδυσαι
  • Parse: Verb: Aor Mid Imperative 2nd Sing
  • Root: ἐνδύω
ἐνδύσαιντο
ἐνδυσάμενοι
  • Parse: Verb: Aor Mid Part Nom Plur Masc
  • Root: ἐνδύω
ἐνδυσάμενος
  • Parse: Verb: Aor Mid Part Nom Sing Masc
  • Root: ἐνδύω
ἐνδύσασθαι
ἐνδύσασθε
  • Parse: Verb: Aor Mid Imperative 2nd Plur
  • Root: ἐνδύω
ἐνδυσάσθωσαν
ἐνδύσατε
  • Parse: Verb: Aor Act Imperative 2nd Plur
  • Root: ἐνδύω
ἐνδυσάτω
  • Parse: Verb: Aor Mid/Pass Imperative 3rd Sing
  • Root: ἐνδύω
ἐνδύσεις
ἐνδύσεται
ἐνδύσεως
ἐνδύσῃ
ἐνδύσησθε
ἐνδύσηται
ἔνδυσιν
ἔνδυσις
Feminine
 SingularPlural
NOMἔνδυσιςἐνδύσεις
GENἐνδύσεωςἐνδύσεων
DATἐνδύσειἐνδύσεσι(ν)
ACCἔνδυσι(ν)ἐνδύσεις
ἐνδύσομαι
ἔνδυσον
  • Parse: Verb: Aor Act Imperative 2nd Sing
  • Root: ἐνδύω
ἐνδύσονται
ἐνδύσουσιν
ἐνδύσω
ἐνδύσωμαι
ἐνδυσώμεθα
ἐνδύσωνται
  • Parse: Verb: Pres Mid Subj 3rd Plur
  • Root: ἐνδύω
ἐνδύσωσι
ἐνδύω
  • Present
  • ἐνδύουσι Verb: Pres Act Ind 3rd Plur
  • ἐνδύουσι(ν) Verb: Pres Act Ind 3rd Plur
  • ἐνδύσωνται Verb: Pres Mid Subj 3rd Plur
  • Imperfect
  • ἐνεδυόμην Verb: Imp Mid Ind 1st Sing
  • Future
  • ἐνδύσεις Verb: Fut Act Ind 2nd Sing
  • ἐνδύσεται Verb: Fut Pass Ind 3rd Sing
  • ἐνδύσῃ Verb: Fut Mid Ind 2nd Sing
  • ἐνδύσονται Verb: Fut Mid Ind 3rd Plur
  • ἐνδύσουσι(ν) Verb: Fut Act Ind 3rd Plur
  • ἐνδύσω Verb: Fut Act Ind 1st Sing
  • Aorist
  • ἐνδύσομαι Verb: Aor Mid Subj 1st Sing
  • ἔνδυσαι Verb: Aor Mid Imperative 2nd Sing
  • ἐνδύσαιντο Verb: Aor Mid Opt 3rd Plur
  • ἐνδυσάμενοι Verb: Aor Mid Part Nom Plur Masc
  • ἐνδυσάμενος Verb: Aor Mid Part Nom Sing Masc
  • ἐνδύσασθαι Verb: Aor Mid Infin
  • ἐνδύσασθε Verb: Aor Mid Imperative 2nd Plur
  • ἐνδυσάσθωσαν Verb: Aor Mid Imp 3rd Plur
  • ἐνδύσατε Verb: Aor Act Imperative 2nd Plur
  • ἐνδυσάτω Verb: Aor Mid/Pass Imperative 3rd Sing
  • ἐνδύσησθε Verb: Aor Mid Subj 2nd Plur
  • ἐνδύσηται Verb: Aor Mid Subj 3rd Sing
  • ἔνδυσον Verb: Aor Act Imperative 2nd Sing
  • ἐνδύσωμαι Verb: Aor Mid Subj 1st Sing
  • ἐνδυσώμεθα Verb: Aor Mid Subj 1st Plur
  • ἐνδύσωσι Verb: Aor Act Subj 3rd Plur
  • ἐνέδυσα Verb: Aor Act Ind 1st Sing
  • ἐνεδυσάμην Verb: Aor Mid Ind 1st Sing
  • ἐνεδῦσαν Verb: Aor Act Ind 3rd Plur
  • ἐνεδύσαντο Verb: Aor Mid Ind 3rd Plur
  • ἐνέδυσας Verb: Aor Act Ind 2nd Sing
  • ἐνεδύσασθε Verb: Aor Mid Ind 2nd Plur
  • ἐνεδύσατο Verb: Aor Mid Ind 3rd Sing
  • ἐνέδυσε Verb: Aor Act Ind 3rd Sing
  • ἐνέδυσεν Verb: 1Aor Act Ind 3rd Sing
  • ἐνεδύσω Verb: Aor Mid Ind 2nd Sing
  • Perfect
  • ἐνδεδύκειν Verb: Perf Act Infin
  • ἐνδεδύκει Verb: Perf Act Subj 3rd Sing
  • ἐνδέδυται Verb: Perf Mid/Pass Ind 3rd Sing
  • ἐνδέδυσαι Verb: Perf Mid/Pass Ind 2nd Sing
  • ἐνδεδυμέναι Verb: Perf Mid/Pass Part Nom Plur Fem
  • ἐνδεδυκότα Verb: Perf Act Part Acc Sing Masc
  • ἐνδεδυκότας Verb: Perf Act Part Acc Plur Masc
  • ἐνδεδυκότι Verb: Perf Act Plur Dat Sing Masc
  • ἐνδεδυκότος Verb: Perf Act Part Gen Sing Masc
  • ἐνδεδυκώς Verb: Perf Act Part Nom Sing Masc
  • ἐνδεδυμένη Verb: Perf Mid/Pass Part Nom Sing Fem
  • ἐνδεδυμένοι Verb: Perf Mid Part Nom Plur Masc
  • ἐνδεδυμένον Verb: Perf Mid Part Acc Sing Masc
  • ἐνδεδυμένος Verb: Perf Mid Part Nom Sing Masc
  • ἐνδεδυμένου Verb: Perf Mid Part Gen Sing Masc
  • ἐνδεδυμένους Verb: Perf Mid Part Acc Plur Masc
  • ἐνδεδυμένῳ Verb: Perf Mid Part Dat Sing Masc
  • ἐνδεδυμένων Verb: Perf Pass Part Gen Plur Masc
  • ἐνεδεδύκει Verb: Pluperfect Act Ind 3rd Sing
  • ἐνεδεδύκειν Verb: Pluperfect Act Ind 1st Sing
  • ἐνεδιδύσκοντο Verb: Pluperfect Mid Ind 3rd Plur
ἐνδώμησις
Feminine
 SingularPlural
NOMἐνδώμησιςἐνδωμήσεις
GENἐνδωμήσεωςἐνδωμήσεων
DATἐνδωμήσειἐνδωμήσεσι(ν)
ACCἐνδώμησι(ν)ἐνδωμήσεις
ἐνδώσει
ἐνδῶσιν