φέγγος
  • Parse: Noun: Nom/Acc Sing Neut
  • Meaning: light, brightness, brilliancy, radiance, splendour, luster
  • Forms:
Neuter
 SingularPlural
NOMφέγγοςφέγγη
GENφέγγουςφέγγεων
DATφέγγειφέγγεσιν
ACCφέγγοςφέγγη
φέγγους
φείδεσθαι
φείδεσθε
φείδεται
φείδῃ
φειδοῖ
φείδομαι
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Deponent Ind 1st Sing
  • Meaning:
    • to spare (someone a misfortune or destruction)
    • to refrain (from doing something), hesitate
    • to show sympathies for (someone)
    • to feel too attached with (someone/something) to part with (him/it)
    • to spare efforts
  • Forms:
  • Present
  • φείδεσθαι Verb: Pres Mid/Pass Infin
  • φείδεσθε Verb: Pres Mid/Pass Ind 2nd Plur
  • φείδεται Verb: Pres Mid/Pass Ind 3rd Sing
  • φείδῃ Verb: Pres Mid/Pass Ind 2nd Sing
  • φειδόμενοι Verb: Pres Mid/Pass Deponent Part Nom Plur Masc
  • φειδόμενος Verb: Pres Mid/Pass Deponent Part Nom Sing Masc
  • φείδονται Verb: Pres Mid/Pass Ind 3rd Plur
  • Imperfect
  • ἐφείδετο Verb: Imp Mid Ind 3rd Plur
  • Future
  • φείσεται Verb: Fut Mid Deponent Ind 3rd Sing
  • φείσομαι Verb: Fut Mid Deponent Ind 1st Sing
  • φείσονται Verb: Fut Mid Ind 3rd Plur
  • Aorist
  • ἐφεισάμην Verb: 1Aor Mid Ind 1st Sing
  • ἐφείσαντο Verb: Aor Mid Ind 3rd Plur
  • ἐφείσατο Verb: Aor Mid Deponent Ind 3rd Sing
  • ἐφείσω Verb: 1Aor Mid Ind 2nd Sing
  • φεῖσαι Verb: Aor Mid Imperative 2nd Sing
  • φεισάμενος Verb: Aor Mid Part Nom Sing Masc
  • φείσασθαι Verb: 1Aor Mid Infin
  • φείσασθε Verb: Aor Mid Imperative 2nd Plur
  • φείσῃ Verb: Aor Mid Subj 2nd Sing
  • φείσησθε Verb: 1Aor Aor Mid Subj 2nd Plur
  • φείσηται Verb: Aor Mid Deponent Subj 3rd Sing
  • φείσωμαι Verb: Aor Mid Subj 1st Sing
  • φεισώμεθα Verb: Aor Mid Subj 1st Plur
  • φείσωνται Verb: Aor Mid Subj 3rd Plur
  • Perfect
φειδόμενοι
φειδόμενος
φειδομένως
  • Parse: Adverb
  • Meaning: sparingly, abstemiously, i.e., stingily
φείδονται
φειδοῦς
φειδώ
  • Parse: Noun: Nom Sing Fem
  • Meaning:
    • sparing (from harsh treatment)
    • thrift, grudgingly
    • disinclination to part with (something valuable)
  • Forms:
Feminine
 SingularPlural
NOMφειδώN/A
GENφειδοῦςN/A
DATφειδοῖN/A
ACCφειδώN/A
φειδωλός
  • Parse: Adj: Nom Sing Masc
  • Meaning:
    • Positive: sparing, thrifty, frugal
    • Negative: miserly, greedy, parsimonious
  • Forms:
Singular
 MascFemNeut
NOMφειδωλόςφειδωλήφειδωλόν
GENφειδωλοῦφειδωλῆςφειδωλοῦ
DATφειδωλῷφειδωλῇφειδωλῷ
ACCφειδωλόνφειδωλήνφειδωλόν
Plural
 MascFemNeut
NOMφειδωλοίφειδωλαίφειδωλά
GENφειδωλῶνφειδωλῶνφειδωλῶν
DATφειδωλοῖςφειδωλαῖςφειδωλοῖς
ACCφειδωλούςφειδωλάςφειδωλά
φεῖσαι
φεισάμενος
φείσασθαι
φείσασθε
φείσεται
φείσῃ
φείσησθε
φείσηται
φείσομαι
φείσονται
φείσωμαι
φεισώμεθα
φείσωνται
φελμουνί
  • Parse: Noun: Dat Sing
  • Meaning: Palmoni
φελόνην
φελόνης
  • Parse: Noun: Nom Sing Fem
  • Meaning: cloak
  • Forms:
Feminine
 SingularPlural
NOMφελόνηςφελόναι
GENφελόνουφελονῶν
DATφελόνῃφελόναις
ACCφελόνηνφελόνας
φέρε
  • Parse: Verb: Pres Act Imperative 2nd Sing
  • Root: φέρω
φέρει
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 3rd Sing
  • Root: φέρω
φέρειν
  • Parse: Verb: Pres Act Infin
  • Root: φέρω
φέρεσθαι
  • Parse: Verb: Pres Pass Infin
  • Root: φέρω
φέρεται
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Ind 3rd Sing
  • Root: φέρω
φέρετε
  • Parse:
    • Verb: Pres Act Imperative 2nd plural
    • Verb: Pres Act Ind 2nd Plur
  • Root: φέρω
φερέτω
  • Parse: Verb: Pres Act Imperative 3rd Sing
  • Root: φέρω
φέρῃ
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 3rd Sing
  • Root: φέρω
φέρητε
  • Parse: Verb: Pres Act Subj 2nd Plur
  • Root: φέρω
φερνή
  • Parse: Noun: Nom Sing Fem
  • Meaning: dowry, bridal price
  • Forms:
Feminine
 SingularPlural
NOMφερνήφερναί
GENφερνῆςφερνῶν
DATφερνῇφερναῖς
ACCφερνήνφερνάς
VOCφερνήφερναί
φερνῇ
φερνήν
φερνῆς
φερνιεῖ
φερνίζω
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 1st Sing
  • Meaning:
    • to pay the bridal price
    • to obtain as wife (after paying her dowry)
    • to portion, endow
  • Forms:
    • φερνιεῖ Verb: Fut Act Ind 3rd Sing
φερόμενα
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Part Acc Plur Neut
  • Root: φέρω
φερόμεναι
  • Parse:
    • Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Plur Fem
    • Verb: Pres Mid/Pass Part Dat Sing Fem
  • Root: φέρω
φερομένη
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Sing Fem
  • Root: φέρω
φερομένην
  • Parse: Verb: Pres Pass Part Acc Sing Fem
  • Root: φέρω
φερομένης
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Part Gen Sing Fem
  • Root: φέρω
φερόμενοι
  • Parse: Verb: Pres Pass Part Nom Plur Masc
  • Root: φέρω
φερόμενον
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Sing Neut
  • Root: φέρω
φερόμενος
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Sing Masc
  • Root: φέρω
φερομένου
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Part Gen Sing Neut
  • Root: φέρω
φερομένους
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Part Acc Plur Masc
  • Root: φέρω
φερομένῳ
  • Parse: Verb: Pres Pass Part Dat Sing Masc
  • Root: φέρω
φερομένων
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass part Gen Plur Masc
  • Root: φέρω
φέρον
  • Parse: Verb: Pres Act Part Acc Sing Neut
  • Root: φέρω
φέροντα
  • Parse: Verb: Pres Act Part Nom Plur Neut
  • Root: φέρω
φέρονται
  • Parse: Verb: Pres Pass Ind 3rd Plur
  • Root: φέρω
φέροντας
  • Parse: Verb: Pres Act Part Acc Plur Masc
  • Root: φέρω
φέροντες
  • Parse: Verb: Pres Act Part Nom Plur Masc
  • Root: φέρω
φέροντος
  • Parse: Verb: Pres Act Part Gen Sing Neut
  • Root: φέρω
φερόντων
  • Parse: Verb: Pres Act Part Gen Plur Masc
  • Root: φέρω
φέρουσα
  • Parse: Verb: Pres Act Part Nom Sing Fem
  • Root: φέρω
φέρουσαι
  • Parse: Verb: Pres Act Part Nom Plur Fem
  • Root: φέρω
φέρουσαν
  • Parse: Verb: Pres Act Part Acc Sing Fem
  • Root: φέρω
φερούσης
  • Parse: Verb: Pres Act Part Gen Sing Fem
  • Root: φέρω
φέρουσι
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 3rd Plur
  • Root: φέρω
φέρουσιν
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 3rd Plur
  • Root: φέρω
φέρω
  • Present
  • φέρειν Verb: Pres Act Infin
  • φέρει Verb: Pres Act Ind 3rd Sing
  • φέρεσθαι Verb: Pres Pass Infin
  • φέρεται Verb: Pres Mid/Pass Ind 3rd Sing
  • φέρετε
    • Verb: Pres Act Imperative 2nd plural
    • Verb: Pres Act Ind 2nd Plur
  • φέρε Verb: Pres Act Imperative 2nd Sing
  • φερέτω Verb: Pres Act Imperative 3rd Sing
  • φέρῃ Verb: Pres Act Ind 3rd Sing
  • φέρητε Verb: Pres Act Subj 2nd Plur
  • φερόμενα Verb: Pres Mid/Pass Part Acc Plur Neut
  • φερόμεναι
    • Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Plur Fem
    • Verb: Pres Mid/Pass Part Dat Sing Fem
  • φερομένη Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Sing Fem
  • φερομένην Verb: Pres Pass Part Acc Sing Fem
  • φερομένης Verb: Pres Mid/Pass Part Gen Sing Fem
  • φερόμενοι Verb: Pres Pass Part Nom Plur Masc
  • φερόμενον Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Sing Neut
  • φερόμενος Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Sing Masc
  • φερομένου Verb: Pres Mid/Pass Part Gen Sing Neut
  • φερομένους Verb: Pres Mid/Pass Part Acc Plur Masc
  • φερομένῳ Verb: Pres Pass Part Dat Sing Masc
  • φερομένων Verb: Pres Mid/Pass part Gen Plur Masc
  • φέρον Verb: Pres Act Part Acc Sing Neut
  • φέροντα Verb: Pres Act Part Nom Plur Neut
  • φέρονται Verb: Pres Pass Ind 3rd Plur
  • φέροντας Verb: Pres Act Part Acc Plur Masc
  • φέροντες Verb: Pres Act Part Nom Plur Masc
  • φέροντος Verb: Pres Act Part Gen Sing Neut
  • φερόντων Verb: Pres Act Part Gen Plur Masc
  • φέρουσα Verb: Pres Act Part Nom Sing Fem
  • φέρουσαι Verb: Pres Act Part Nom Plur Fem
  • φέρουσαν Verb: Pres Act Part Acc Sing Fem
  • φερούσης Verb: Pres Act Part Gen Sing Fem
  • φέρουσι Verb: Pres Act Ind 3rd Plur
  • φέρουσι(ν) Verb: Pres Act Ind 3rd Plur
  • φερώμεθα Verb: Pres Pass Subj 1st. Plur
  • φέρων Verb: Pres Act Part Nom Sing Masc
  • Imperfect
  • ἔφερε Verb: Imp Act Ind 3rd Sing
  • ἔφερεν Verb: Imp Act Ind 3rd Sing
  • ἐφερόμεθα Verb: Imp pass Ind 1st. Plur
  • ἔφερον Verb: Imp Act Ind 3rd Plur
  • ἐφέροντο Verb: Imp pass Ind 3rd Plur
  • Future
  • οἴσει Verb: Fut Act Ind 3rd Sing
  • οἴσεις Verb: Fut Act Ind 2nd Sing
  • οἴσετε Verb: Fut Act Ind 2nd Plur
  • οἴσομεν Verb: Fut Act Ind 1st Plur
  • οἴσουσι Verb: Fut Act Ind 3rd. Plur
  • οἴσουσι(ν) Verb: Fut Act Ind 3rd. Plur
  • οἴσω Verb: Fut Act Ind 1st Sing
  • Aorist
  • ἐνεγκών Verb: 2Aor Act Part Nom Sing Masc
  • ἐνέγκαισαν Verb: Aor Act Opt 3rd Plur
  • ἐνέγκαι Verb: 2Aor Act Infin
  • ἐνέγκαντα Verb: Aor Act Part Acc Sing Masc
  • ἐνέγκαντες Verb: Aor Act Part Nom Plur Masc
  • ἐνέγκαντος Verb: Aor Act Part Gen Sing Masc
  • ἐνέγκας Verb: Aor Act Part Nom sing, Masc
  • ἐνέγκατε Verb: Aor Act Imperative 2nd Plur
  • ἐνεγκάτωσαν Verb: Aor Act Imperative 3rd Plur
  • ἔνεγκε Verb: 2Aor Act Imperative 2nd Sing
  • ἐνεγκεῖν Verb: 2Aor Act Infin
  • ἐνέγκετε Verb: Aor Act Imperative 2nd Plur
  • ἐνέγκῃ Verb: Aor Act Subj 3rd Sing
  • ἐνέγκῃς Verb: Aor Act Subj 2nd Sing
  • ἐνέγκητε Verb: Aor Act Subj 2nd Plur
  • ἔνεγκον Verb: 2Aor Act Imperative 2nd Sing
  • ἐνεγκόντες Verb: Aor Act Part Nom Plur Masc
  • ἐνέγκω
    • Verb: Aor Act Subj 1st Sing
    • Verb: Aor Mid Ind 2nd Sing
  • ἐνέγκωμεν Verb: Aor Act Subj 1st Plur
  • ἐνέγκωσι(ν) Verb: Aor Act Subj 3rd Plur
  • ἐνεχθεῖσαν Verb: Aor Pass Part Acc Sing Fem
  • ἐνεχθείσης Verb: Aor Pass Part Gen Sing Fem
  • ἐνεχθέντος Verb: Aor Pass Part Gen Sing Masc
  • ἐνεχθῆναι Verb: Aor Pass Infin
  • ἐνέχθησαν Verb: Aor Pass Ind 3rd Plur
  • ἐνεχθήτω Verb: Aor Pass Imperative 3rd Sing
  • ἐφέροσαν Verb: Aor Act Ind 3rd Plur
  • ἠνέχθη Verb: Aor Pass Ind 3rd Sing
  • ἠνέχθησαν Verb: Aor Pass Ind 3rd Plur
  • ἤνεγκα Verb: Aor Act Ind 1st Sing
  • ἠνέγκαμεν Verb: 1Aor Act Ind 1st Plur
  • ἤνεγκαν Verb: Aor Act Ind 3rd Plur
  • ἠνέγκατε Verb: Aor Act Ind 2nd Plur
  • ἤνεγκε Verb: Aor Act Ind 3rd Sing
  • ἤνεγκεν Verb: Aor Act Ind 3rd Sing
  • Perfect
  • ἐνήνοχα Verb: Perf Act Ind 1st Sing
  • ἐνήνοχας Verb: Perf Act Ind 2nd Sing
  • ἐνηνόχατε Verb: Perf Act Ind 2nd Plur
  • ἐνήνοχεν Verb: Perf Act Ind 3rd Sing
φερώμεθα
  • Parse: Verb: Pres Pass Subj 1st. Plur
  • Root: φέρω
φέρων
  • Parse: Verb: Pres Act Part Nom Sing Masc
  • Root: φέρω
φεῦγε
  • Parse: Verb: Pres Act Imperative 2nd Sing
  • Root: φεύγω
φεύγει
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 3rd Sing
  • Root: φεύγω
φεύγειν
φεύγεις
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 2nd Sing
  • Root: φεύγω
φεύγετε
  • Parse: Verb: Pres Act Imperative 2nd Plur
  • Root: φεύγω
φευγέτω
  • Parse: Verb: Pres Act Imperative 3rd Sing
  • Root: φεύγω
φευγέτωσαν
  • Parse: Verb: Pres Act Imperative 3rd Plur
  • Root: φεύγω
φεῦγον
  • Parse: Verb: Pres Act Part Acc sing Neut
  • Root: φεύγω
φεύγοντα
  • Parse: Verb: Pres Act Part Acc Sing Masc
  • Root: φεύγω
φεύγοντας
  • Parse: Verb: Pres Act Part Acc Plur Masc
  • Root: φεύγω
φεύγοντες
  • Parse: Verb: Pres Act Part Nom Plur Masc
  • Root: φεύγω
φευγόντων
  • Parse: Verb: Pres Act Part Gen Plur Masc
  • Root: φεύγω
φεύγουσιν
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 3rd Plur
  • Root: φεύγω
φεύγω
  • Present
  • φεῦγε Verb: Pres Act Imperative 2nd Sing
  • φεύγει Verb: Pres Act Ind 3rd Sing
  • φεύγειν Verb: Pres Act Infin
  • φεύγεις Verb: Pres Act Ind 2nd Sing
  • φεύγετε Verb: Pres Act Imperative 2nd Plur
  • φευγέτω Verb: Pres Act Imperative 3rd Sing
  • φευγέτωσαν Verb: Pres Act Imperative 3rd Plur
  • φεῦγον Verb: Pres Act Part Acc sing Neut
  • φεύγοντα Verb: Pres Act Part Acc Sing Masc
  • φεύγοντας Verb: Pres Act Part Acc Plur Masc
  • φεύγοντες Verb: Pres Act Part Nom Plur Masc
  • φευγόντων Verb: Pres Act Part Gen Plur Masc
  • φεύγουσι(ν) Verb: Pres Act Ind 3rd Plur
  • φεύγων Verb: Pres Act Part Nom Sing Masc
  • Imperfect
  • ἔφευγον Verb: Imp Act Ind 3rd Plur
  • Future
  • φεύξεσθε Verb: Fut Mid Ind 2nd Plur
  • φεύξεται Verb: Fut Mid Deponent Ind 3rd Sing
  • φεύξῃ Verb: Fut Mid Ind 2nd Sing
  • φευξόμεθα Verb: Fut Mid Ind 1st Plur
  • φεύξονται Verb: Fut Mid Deponent Ind 3rd Plur
  • Aorist
  • ἔφυγαν Verb: Aor Act Ind 3rd Plur
  • ἔφυγε Verb: Aor Act Ind 3rd Sing
  • ἔφυγεν Verb: 2Aor Act Ind 3rd Sing
  • ἔφυγες Verb: Aor Act Ind 2nd Sing
  • ἔφυγον Verb: 2Aor Act Ind 3rd Plur
  • ἐφύγοσαν Verb: Aor Act Ind 3rd Plur
  • φύγε Verb: Aor Act Imperative 2nd Sing
  • φυγεῖν Verb: 2Aor Act Infin
  • φυγέτωσαν Verb: Aor Act Imperative 3rd Plur
  • φύγητε Verb: 2Aor Act Subj 2nd Plur
  • φυγόντα Verb: Aor Act Part Acc Sing Masc
  • φυγόντες Verb: Aor Act Part Nom Plur Masc
  • φύγω Verb: Aor Act Subj 1st Sing
  • φύγωμεν Verb: Aor Act Subj 1st Plur
  • φυγών Verb: Aor Act Part Nom Sing Masc
  • φύγωσι(ν) Verb: Aor Act Subj 3rd Plur
  • φύγῃ Verb: Aor Act Subj 3rd Sing
  • φύγῃς Verb: Aor Act Subj 2nd Sing
  • Perfect
  • πέφευγα Verb: Perf Act Ind 1st Sing
  • πέφευγας Verb: Perf Act Ind 2nd Sing
  • πεφεύγασιν Verb: Perf Act Ind 3rd Plur
  • πέφευγεν Verb: Perf Act Ind 3rd Sing
  • πεφευγότα Verb: Perf Act Part Acc Plur Neut
  • πεφευγότων Verb: Perf Act Part Gen Plur Masc
φεύγων
  • Parse: Verb: Pres Act Part Nom Sing Masc
  • Root: φεύγω
φευκτόν
φευκτός
  • Parse: Adj: Nom Sing Masc
  • Meaning:
    • avoidable, avertible
    • shunned
  • Forms:
Singular
 MascFemNeut
NOMφευκτόςφευκτήφευκτόν
GENφευκτοῦφευκτῆςφευκτοῦ
DATφευκτῷφευκτῇφευκτῷ
ACCφευκτόνφευκτήνφευκτόν
Plural
 MascFemNeut
NOMφευκτοίφευκταίφευκτά
GENφευκτῶνφευκτῶνφευκτῶν
DATφευκτοῖςφευκταῖςφευκτοῖς
ACCφευκτούςφευκτάςφευκτά
φεύξεσθε
  • Parse: Verb: Fut Mid Ind 2nd Plur
  • Root: φεύγω
φεύξεται
  • Parse: Verb: Fut Mid Deponent Ind 3rd Sing
  • Root: φεύγω
φεύξῃ
  • Parse: Verb: Fut Mid Ind 2nd Sing
  • Root: φεύγω
φευξόμεθα
  • Parse: Verb: Fut Mid Ind 1st Plur
  • Root: φεύγω
φεύξονται
  • Parse: Verb: Fut Mid Deponent Ind 3rd Plur
  • Root: φεύγω