τῇ
  • Parse: Definite article: Dat Sing Fem
  • Root:
τήγανα
τηγανίζειν
τηγανίζω
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 1st Sing
  • Meaning:
    • to fry (in a frying-pan)
    • to fry (as a means of torture)
  • Cognates: ἀποτηγανίζω
  • Forms:
    • τηγανίζειν Verb: Pres Act Infin
τήγανον
  • Parse: Noun: Nom/Acc Sing Neut
  • Meaning: a frying-pan, brazier
  • Note: a large pan was used as a means of torture
  • Forms:
Neuter
 SingularPlural
NOMτήγανοντήγανα
GENτηγάνουτηγάνων
DATτηγάνῳτηγάνοις
ACCτήγανοντήγανα
τηγάνου
τηγάνων
τῇδε
  • Parse: Demonstrative pronoun: Dat Sing Fem
  • Root: ὅδε
τήκει
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 3rd Sing
  • Root: τήκω
τήκεται
  • Parse: Verb: Pres Pass Ind 3rd Sing
  • Root: τήκω
τηκόμεθα
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Ind 1st Plur
  • Root: τήκω
τηκομένας
  • Parse: Verb: Pres Pass Part Acc Plur Fem
  • Root: τήκω
τηκομένη
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Sing Fem
  • Root: τήκω
τηκομένην
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Part Acc Sing Fem
  • Root: τήκω
τηκόμενοι
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Plur Masc
  • Root: τήκω
τηκόμενον
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Part Acc Sing Masc
  • Root: τήκω
τηκόμενος
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Sing Masc
  • Root: τήκω
τηκτόν
τηκτός
  • Parse: Adj: Nom Sing Masc
  • Meaning: melted, molten
  • Forms:
Singular
 MascFemNeut
NOMτηκτόςτηκτήτηκτόν
GENτηκτοῦτηκτῆςτηκτοῦ
DATτηκτῷτηκτῇτηκτῷ
ACCτηκτόντηκτήντηκτόν
Plural
 MascFemNeut
NOMτηκτοίτηκταίτηκτά
GENτηκτῶντηκτῶντηκτῶν
DATτηκτοῖςτηκταῖςτηκτοῖς
ACCτηκτούςτηκτάςτηκτά
τήκω
  • Present
  • τακῇ Verb: Pres Act Subj 3rd Sing
  • τήκει Verb: Pres Act Ind 3rd Sing
  • τήκεται Verb: Pres Pass Ind 3rd Sing
  • τηκομένας Verb: Pres Pass Part Acc Plur Fem
  • τηκομένη Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Sing Fem
  • τηκομένην Verb: Pres Mid/Pass Part Acc Sing Fem
  • τηκόμενοι Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Plur Masc
  • τηκόμενον Verb: Pres Mid/Pass Part Acc Sing Masc
  • τηκόμενος Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Sing Masc
  • τηκόμεθα Verb: Pres Mid/Pass Ind 1st Plur
  • Imperfect
  • ἐτήκετο Verb: Imp Mid Ind 3rd Plur
  • Future
  • τακήσεται Verb: Fut Mid Ind 3rd Sing
  • τακήσονται Verb: Fut Mid Ind 3rd Plur
  • τήξει Verb: Fut Act Ind 3rd Sing
  • Aorist
  • ἐτάκη Verb: Aor Pass Ind 3rd Sing
  • ἐτάκην Verb: Aor Pass Ind 1st Sing
  • ἐτάκησαν Verb: Aor Act Ind 3rd Plur
  • τακείς Verb: Aor Pass Part Nom Sing Masc
  • τακεῖσα Verb: Aor Pass Part Nom Sing Masc
  • τήξειας Verb: Aor Act Opt 2nd Sing
  • τῆξον Verb: Aor Act Imperative 2nd Sing
  • Perfect
  • τετηκότι Verb: Perf Act Plur Dat Sing Masc
τηλαυγές
τηλαυγέστερον
τηλαύγημα
  • Parse: Noun: Nom/Acc Sing Neut
  • Meaning:
    • brightness, bright spot
    • whitened place
    • whiteness (of leprosy)
  • Forms:
Neuter
 SingularPlural
NOMτηλαύγηματηλαυγήματα
GENτηλαυγήματοςτηλαυγημάτων
DATτηλαυγήματιτηλαυγήμασι(ν)
ACCτηλαύγηματηλαυγήματα
τηλαυγής
  • Parse: Adj: Nom Sing Masc/Fem
  • Meaning: clear, conspicuous, plain, bright, far shining, far-seen, far-beaming
  • Forms:
Singular
 MascFemNeut
NOMτηλαυγήςτηλαυγές
GENτηλαυγοῦς
DATτηλαυγεῖ
ACCτηλαυγῆτηλαυγές
Plural
 MascFemNeut
NOMτηλαυγεῖςτηλαυγῆ
GENτηλαυγῶν
DATτηλαυγέσι(ν)
ACCτηλαυγεῖςτηλαυγῆ
  • Comparatives & Superlatives
  • τηλαυγέστερον
    • Adj: Acc Sing Masc comp
    • Adj: Nom/Acc Sing Neut comp
τηλαυγήσεως
τηλαύγησις
  • Parse: Noun: Nom Sing Fem
  • Meaning: brightness shining from afar, splendour
  • Forms:
Feminine
 SingularPlural
NOMτηλαύγησιςτηλαυγήσεις
GENτηλαυγήσεωςτηλαυγήσεων
DATτηλαυγήσειτηλαυγήσεσι(ν)
ACCτηλαύγησι(ν)τηλαυγήσεις
τηλαυγῶς
  • Parse: Adverb
  • Meaning: clearly, plainly
τηλικαῦτα
τηλικαύτης
τηλικοῦτο
τηλικοῦτος
  • Parse: Demonstrative pronoun: Nom Sing Masc
  • Meaning: so great, so mighty, such as this
  • Forms:
Singular
 MascFemNeut
NOMτηλικοῦτοςτηλικαύτητηλικοῦτον
τηλικοῦτο
GENτηλικούτουτηλικαύτηςτηλικούτου
DATτηλικούτῳτηλικαύτῃτηλικούτῳ
ACCτηλικοῦτοντηλικαύτηντηλικοῦτον
τηλικοῦτο
Plural
 MascFemNeut
NOMτηλικοῦτοιτηλικαῦταιτηλικαῦτα
GENτηλικούτωντηλικαύτωντηλικούτων
DATτηλικούτοιςτηλικαύταιςτηλικούτοις
ACCτηλικούτουςτηλικαύταςτηλικαῦτα
τηλικούτου
τημελείτω
τημελέω
τημελοῦχος
  • Parse: Adj: Nom Sing Masc
  • Meaning: care-taking, fostering, guardian
τήν
  • Parse: Definite article: Acc Sing Fem
  • Root:
τήνδε
  • Parse: Demonstrative pronoun: Acc Sing Fem
  • Root: ὅδε
τηνικαῦτα
  • Parse: Adverb
  • Meaning: at that time, then
τήξει
  • Parse: Verb: Fut Act Ind 3rd Sing
  • Root: τήκω
τήξειας
  • Parse: Verb: Aor Act Opt 2nd Sing
  • Root: τήκω
τῆξον
  • Parse: Verb: Aor Act Imperative 2nd Sing
  • Root: τήκω
τήρει
  • Parse: Verb: Pres Act Imperative 2nd Sing
  • Root: τηρέω
τηρεῖ
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 3rd Sing
  • Root: τηρέω
τηρεῖν
τηρεῖσθαι
τηρεῖτε
  • Parse: Verb: Pres Act Imperative 2nd Plur
  • Root: τηρέω
τηρείτω
  • Parse: Verb: Pres Act Imperative 3rd Sing
  • Root: τηρέω
τηρείτωσαν
  • Parse: Verb: Pres Act Imperative 3rd Plur
  • Root: τηρέω
τηρέω
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 1st Sing
  • Meaning:
    • to guard, keep watch over (someone/something)
    • to watch (in preparation for either offense or defense)
    • to remain alert in anticipation
    • to watch out for danger
    • to watch out for the loss of (something)
    • to inspect closely
    • to act and live in conformity to
    • to keep and not let go
    • to keep, hold, reserve, preserve (someone/something)
    • to keep (from harm)
    • to keep (from loss)
    • to keep and protect
    • to keep, observe, fulfill, pay attention to
    • to bruise [the MT of Gen 3:15 has bruise, but the LXX τηρήσει means to watch out for. Thus a man watches out for the head of the snake which might strike him, but the snake watches out for the foot that might step on him.]
  • Cognates: διαπαρατηρέω, διατηρέω, ἐπιτηρέω, παρατηρέω, συντηρέω, τηρέω
  • Forms:
  • Present
  • τήρει Verb: Pres Act Imperative 2nd Sing
  • τηρεῖ Verb: Pres Act Ind 3rd Sing
  • τηρεῖν Verb: Pres Act Infin
  • τηρεῖσθαι Verb: Pres Pass Infin
  • τηρεῖτε Verb: Pres Act Imperative 2nd Plur
  • τηρείτω Verb: Pres Act Imperative 3rd Sing
  • τηρείτωσαν Verb: Pres Act Imperative 3rd Plur
  • τηρῇ Verb: Pres Act Ind 3rd Sing
  • τηροῦμεν Verb: Pres Act Ind 1st Plur
  • τηρῶ Verb: Pres Act Ind 1st Sing
  • τηρῶμεν Verb: Pres Act Subj 1st Plur
  • Present Participles
  • τηρῶν Verb: Pres Act Part Nom Sing Masc
  • τηροῦσαι
    • Verb: Pres Act Part Nom plur fem
    • Verb: Pres Act Part Dat sing fem
  • τηροῦσι Verb: Pres Act Part Dat Plur Masc
  • τηροῦσιν Verb: Pres Act Part Dat Plur Masc
  • τηρουμένους Verb: Pres Pass Part Acc Plur Masc
  • τηρουμένων Verb: Pres mid/Pass part Gen Plur Masc/Fem/Neut
  • τηροῦντες Verb: Pres Act Part Nom Plur Masc
  • τηροῦντων Verb: Pres Act Part Gen Plur Masc
  • τηρούμενοι Verb: Pres Pass Part Nom Plur Masc
  • τηρούμενον
    • Verb: Pres mid/Pass part Acc sing masc
    • Verb: Pres mid/Pass part Nom/Acc sing Neut
  • τηρούμενα
    • Verb: Pres mid/Pass part Nom/Acc plur Neut
    • Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Sing Fem
  • Imperfect
  • ἐτήρει Verb: Imp Act Ind 3rd Sing
  • ἐτηρεῖτο Verb: Imp pass Ind 3rd Sing
  • ἐτήρουν
    • Verb: Imp Act Ind 3rd Plur
    • Verb: Imp act Ind 1st Sing
  • Future
  • τηρήσει Verb: Fut Mid Ind 2nd Sing
  • τηρήσει Verb: Fut Act Ind 3rd Sing
  • τηρήσεις Verb: Fut Act Ind 2nd Sing
  • τηρήσετε Verb: Fut Act Ind 2nd Plur
  • τηρήσουσι(ν) Verb: Fut Act Ind 3rd. Plur
  • τηρήσω Verb: Fut Act Ind 1st Sing
  • Aorist
  • ἐτηρήθημεν Verb: Aor Pass Ind 1st Plur
  • ἐτήρησα Verb: Aor Act Ind 1st Sing
  • ἐτήρησαν Verb: Aor Act Ind 3rd Plur
  • ἐτήρησας Verb: Aor Act Ind 2nd Sing
  • ἐτηρήσατε Verb: Aor Act Ind 2nd Plur
  • ἐτήρησεν Verb: Aor Act Ind 3rd Sing
  • τηρηθείη Verb: Aor Pass optative 3rd Sing
  • τηρηθῆναι Verb: Aor Pass Infin
  • τηρῆσαι Verb: Aor Act Infin
  • τηρήσαντας Verb: Aor Act Part Acc Plur Masc
  • τηρήσαντες Verb: Aor Act Part Nom Plur Masc
  • τηρησάντων
    • Verb: Aor Act Imperative 3rd Plur
    • Verb: Aor Act Part Gen Plur Masc/Neut
  • τηρήσας
    • Verb: Aor Act Part Nom Sing Masc
    • Verb: Aor Act Ind 2nd Sing
  • τηρήσατε Verb: Aor Act Imperative 2nd Plur
  • τηρήσῃ Verb: Aor Act Subj 3rd Sing
  • τηρήσῃς Verb: Aor Act Subj 2nd Sing
  • τηρήσητε Verb: Aor Act Subj 2nd Plur
  • τήρησον Verb: Aor Act Imperative 2nd Sing
  • τηρήσωσι Verb: Aor Act Subj 3rd Plur
  • τηρήσωσι(ν) Verb: Aor Act Subj 3rd Plur
  • τηρήσωμεν Verb: Aor Act Subj 1st Plur
  • Perfect
  • τετήρηκα Verb: Perf Act Ind 1st Sing
  • τετήρηκαν Verb: Perf Act Ind 3rd Plur
  • τετήρηκας Verb: Perf Act Ind 2nd Sing
  • τετηρήκασι Verb: Perf Act Ind 3rd Plur
  • τετηρήκασιν Verb: Perf Act Ind 3rd Plur
  • τετήρηκεν Verb: Perf Act Ind 3rd Sing
  • τετηρημένην Verb: Perf Pass Part Acc Sing Fem
  • τετηρημένοις Verb: Perf Pass Part Dat Plur Masc
  • τετηρημένους Verb: Perf Pass Part Acc Plur Masc
  • τετήρηται Verb: Perf Pass Ind 3rd Sing
τηρῇ
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 3rd Sing
  • Root: τηρέω
τηρηθείη
  • Parse: Verb: Aor Pass optative 3rd Sing
  • Root: τηρέω
τηρηθῆναι
τηρῆσαι
τηρήσαντας
  • Parse: Verb: Aor Act Part Acc Plur Masc
  • Root: τηρέω
τηρήσαντες
  • Parse: Verb: Aor Act Part Nom Plur Masc
  • Root: τηρέω
τηρησάντων
  • Parse:
    • Verb: Aor Act Imperative 3rd Plur
    • Verb: Aor Act Part Gen Plur Masc/Neut
  • Root: τηρέω
τηρήσας
  • Parse:
    • Verb: Aor Act Part Nom Sing Masc
    • Verb: Aor Act Ind 2nd Sing
  • Root: τηρέω
τηρήσατε
  • Parse: Verb: Aor Act Imperative 2nd Plur
  • Root: τηρέω
τηρήσει
τηρήσει
  • Parse: Verb: Fut Mid Ind 2nd Sing
  • Root: τηρέω
τηρήσει
  • Parse: Verb: Fut Act Ind 3rd Sing
  • Root: τηρέω
τηρήσεις
  • Parse: Verb: Fut Act Ind 2nd Sing
  • Root: τηρέω
τηρήσετε
  • Parse: Verb: Fut Act Ind 2nd Plur
  • Root: τηρέω
τηρήσῃ
  • Parse: Verb: Aor Act Subj 3rd Sing
  • Root: τηρέω
τηρήσῃς
  • Parse: Verb: Aor Act Subj 2nd Sing
  • Root: τηρέω
τηρήσητε
  • Parse: Verb: Aor Act Subj 2nd Plur
  • Root: τηρέω
τήρησιν
τήρησις
Feminine
 SingularPlural
NOMτήρησιςτηρήσεις
GENτηρήσεωςτηρήσεων
DATτηρήσειτηρήσεσι(ν)
ACCτήρησι(ν)τηρήσεις
τήρησον
  • Parse: Verb: Aor Act Imperative 2nd Sing
  • Root: τηρέω
τηρήσουσιν
  • Parse: Verb: Fut Act Ind 3rd. Plur
  • Root: τηρέω
τηρήσω
  • Parse: Verb: Fut Act Ind 1st Sing
  • Root: τηρέω
τηρήσωμεν
  • Parse: Verb: Aor Act Subj 1st Plur
  • Root: τηρέω
τηρήσωσι
  • Parse: Verb: Aor Act Subj 3rd Plur
  • Root: τηρέω
τηρήσωσιν
  • Parse: Verb: Aor Act Subj 3rd Plur
  • Root: τηρέω
τηροῦμεν
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 1st Plur
  • Root: τηρέω
τηρούμενα
  • Parse:
    • Verb: Pres mid/Pass part Nom/Acc plur Neut
    • Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Sing Fem
  • Root: τηρέω
τηρούμενοι
  • Parse: Verb: Pres Pass Part Nom Plur Masc
  • Root: τηρέω
τηρούμενον
  • Parse:
    • Verb: Pres mid/Pass part Acc sing masc
    • Verb: Pres mid/Pass part Nom/Acc sing Neut
  • Root: τηρέω
τηρουμένους
  • Parse: Verb: Pres Pass Part Acc Plur Masc
  • Root: τηρέω
τηρουμένων
  • Parse: Verb: Pres mid/Pass part Gen Plur Masc/Fem/Neut
  • Root: τηρέω
τηροῦντες
  • Parse: Verb: Pres Act Part Nom Plur Masc
  • Root: τηρέω
τηροῦντων
  • Parse: Verb: Pres Act Part Gen Plur Masc
  • Root: τηρέω
τηροῦσαι
  • Parse:
    • Verb: Pres Act Part Nom plur fem
    • Verb: Pres Act Part Dat sing fem
  • Root: τηρέω
τηροῦσι
  • Parse: Verb: Pres Act Part Dat Plur Masc
  • Root: τηρέω
τηροῦσιν
  • Parse: Verb: Pres Act Part Dat Plur Masc
  • Root: τηρέω
τηρῶ
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 1st Sing
  • Root: τηρέω
τηρῶμεν
  • Parse: Verb: Pres Act Subj 1st Plur
  • Root: τηρέω
τηρῶν
  • Parse: Verb: Pres Act Part Nom Sing Masc
  • Root: τηρέω
τῆς
  • Parse: Definite article: Gen Sing Fem
  • Root:
τῆσδε
  • Parse: Demonstrative pronoun Gen Sing Fem
  • Root: ὅδε