γίγαντα
γίγαντας
γίγαντες
γίγαντος
γιγάντων
γίγαρτον
  • Parse: Noun: Nom/Acc Sing Neut
  • Meaning: a grape-stone
  • Forms:
    • γιγάρτου Noun: Gen Sing Neut
γιγάρτου
γίγας
  • Parse: Noun: Nom Sing Masc
  • Meaning: giant
  • Forms:
    • γίγαντα Noun: Acc Sing Masc
    • γίγαντας Noun: Acc Plur Masc
    • γίγαντες Noun: Nom Plur Masc
    • γίγαντος Noun: Gen Sing Masc
    • γιγάντων Noun: Gen Plur Masc
γίγνεσθαι
γιγνέσθω
γίγνεται
γίγνηται
γίνομαι
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Deponent Ind 1st Sing
  • Note: Classical form is γίγνομαι
  • Meaning:
    • to become, come to be
    • to come into being
    • Of persons: to be born
    • Of things: to be produced
    • Of events: to take place, happen, come on, be
    • Of sacrifices & omens: to be favourable
    • to come into a certain state
    • to become something
    • to be
  • Construct: ἀπογίνομαι, διαγίνομαι, ἐπιγίνομαι, παραγίνομαι, προγίνομαι, συμπαραγίνομαι
  • Forms:
    • γένοιτ᾿ Verb: Aor Mid Opt 3rd Sing
    • γενήσομαι Verb: Fut Mid Ind 1st Sing
    • γεγόνεισαν Verb: PluPerf Act Ind 3rd Plur
    • γεγένημαι Verb: Perf Mid Ind 1st Sing
    • γεγενημένας Verb: Perf Mid Part Acc Plur Fem
    • γεγενημένοις Verb: Perf Mid Part Dat Plur Neut
    • γεγενημένον Verb: Perf Pass Part Acc Sing Neut
    • γεγενημένος Verb: Perf Mid Part Nom Sing Masc
    • γεγενημένων Verb: Perf Mid part Gen Plur Masc
    • γεγενῆσθαι Verb: Perf Pass Infin
    • γεγένησθε Verb: Perf Pass Ind 2nd Plur
    • γεγένηται Verb: Perf Mid Ind 3rd Sing
    • γέγονα Verb: Perfect, Act Ind 1st Sing
    • γεγόναμεν Verb: Perf Act Ind 1st. Plur
    • γέγοναν Verb: Perf Act Ind 3rd Plur contracted form
    • γέγονας Verb: Perf Act Ind 2nd Sing
    • γεγόνασι Verb: Perf Act Ind 3rd Plur
    • γεγόνασιν Verb: Perf Act Ind 3rd Plur
    • γεγόνατε Verb: Perf Act Ind 2nd Plur
    • γέγονε Verb: Perf Act Ind 3rd Sing
    • γεγόνει Verb: Pluperfect act Ind 3rd Sing
    • γέγονεν Verb: Perf Act Ind 3rd Sing
    • γεγονέναι Verb: Perf Act Infin
    • γεγονός
      • Verb: Perf Act Part Acc Sing Neut
      • Verb: Perf Act Part Nom Sing Neut
    • γεγονόσι Verb: Perf Act Part Dat Plur Masc
    • γεγονότα Verb: Perf Act Part Acc Plur Neut
    • γεγονότας Verb: Perf Act Part Acc Plur Masc
    • γεγονότες Verb: Perf Act Part Nom Plur Masc
    • γεγονότι Verb: Perf Act Part Dat Sing Neut
    • γεγονότος Verb: Perf Act Part Gen Sing Masc
    • γεγονότων Verb: Perf Act Part Gen Plur Neut
    • γεγονυῖα Verb: Perf Act Part Nom Sing Fem
    • γεγονυῖαν Verb: Perf Act Part Acc Sing Fem
    • γεγονυίας Verb: Perf Act Part Gen Sing Fem
    • γεγονώς Verb: Perf Act Part Nom Sing Masc
    • γενέσθαι Verb: 2Aor Mid Deponent Infin
    • γένεσθε Verb: 2Aor Mid Deponent Imperative 2nd Plur
    • γενέσθω Verb: 2Aor Mid Deponent Imperative 3rd Sing
    • γενέσθωσαν Verb: Aor Mid Imp 3rd Plur
    • γένῃ Verb: Aor Mid Subj 2nd Sing
    • γενηθείς Verb: Aor Pass Part Nom Sing Masc
    • γενηθεῖσα Verb: Aor Pass Part Nom Sing Fem
    • γενηθείσῃ Verb: Aor Pass Part Dat Sing Fem
    • γενηθέντας Verb: Aor Pass Deponent Part Acc Plur Masc
    • γενηθέντες Verb: Aor Pass Deponent Part Nom Plur Masc
    • γενηθέντος Verb: Aor Pass Part Gen Sing Masc
    • γενηθέντων Verb: Aor Pass Deponent part Gen Plur Neut
    • γενηθῇ Verb: Aor Pass Subj 3rd Sing
    • γενηθῆναι Verb: Aor Pass Deponent Infin
    • γενηθῇς Verb: Aor Pass Subj 2nd Sing
    • γενήθητε Verb: Aor Pass Deponent Imperative 2nd Plur
    • γενήθητι Verb: Aor Pass Imperative 2nd Sing
    • γενηθήτω Verb: Aor Pass Deponent Imperative 3rd Sing
    • γενηθήτωσαν Verb: Aor Pass imp 3rd Plur
    • γενηθῶμεν Verb: Aor Pass Deponent Subj 1st. Plur
    • γενηθῶσιν Verb: Aor Pass Subj 3rd Plur
    • γενήσεσθε Verb: Fut Mid Deponent Ind 2nd Plur
    • γενήσεται Verb: Fut Mid Deponent Ind 3rd Sing
    • γένησθε Verb: 2Aor Mid Deponent Subj 2nd Plur
    • γενησόμενον Verb: Fut Mid Deponent Part Acc Sing Neut
    • γενησομένων Verb: Fut Mid part Gen Plur Neut
    • γενήσονται Verb: Fut Mid Deponent Ind 3rd Plur
    • γένηται Verb: 2Aor Mid Deponent Subj 3rd Sing
    • γενοίμεθα Verb: Aor Mid opt 1st Plur
    • γενοίμην Verb: Aor Mid opt 1st Sing
    • γένοιντο Verb: Aor Mid opt 3rd Plur
    • γένοιτο Verb: 2Aor Mid Deponent Optative 3rd Sing
    • γενόμενα Verb: 2Aor Mid Deponent Part Acc Plur Neut
    • γενόμεναι Verb: 2Aor Mid Deponent Part Nom Plur Fem
    • γενομένας Verb: Aor Mid Part Acc Plur Fem
    • γενομένη Verb: 2Aor Mid Part Nom Sing Fem
    • γενομένῃ Verb: 2Aor Mid Part Dat Sing Fem
    • γενομένην Verb: 2Aor Mid Deponent Part Acc Sing Fem
    • γενομένης Verb: 2Aor Mid Deponent part Gen Sing Fem
    • γενόμενοι Verb: 2Aor Mid Deponent Part Nom Plur Masc
    • γενομένοις
      • Verb: 2Aor Mid Deponent Part Dat Plur Masc
      • Verb: 2Aor Mid Deponent Part Dat Plur Neut
    • γενόμενον
      • Verb: 2Aor Mid Deponent Part Nom/Acc Sing Neut
      • Verb: 2Aor Mid Deponent Part Acc Sing Masc
    • γενόμενος Verb: 2Aor Mid Deponent Part Nom Sing Masc
    • γενομένου
      • Verb: 2Aor Mid Deponent part Gen Sing Masc
      • Verb: 2Aor Mid Deponent part Gen Sing Neut
    • γενομένους Verb: Aor Mid Part Acc Plur Masc
    • γενομένῳ Verb: Aor Mid Part Dat Sing Masc
    • γενομένων
      • Verb: 2Aor Mid Deponent part Gen Plur Masc
      • Verb: 2Aor Mid Deponent part Gen Plur Neut
      • Verb: 2Aor Mid Deponent part Gen Plur Fem
    • γενοῦ Verb: 2Aor Mid Imp 2nd Sing
    • γενώμεθα Verb: Aor middle Subj 1st Plur
    • γένωμαι Verb: 2Aor middle Deponent Subj 1st Sing
    • γένωνται Verb: 2Aor middle Deponent Subj 3rd Plur
    • γίγνεσθαι Verb: Pres Mid/Pass Infin
    • γιγνέσθω Verb: Pres Mid/Pass Imperative 3rd Sing
    • γίγνεται Verb: Pres Mid/Pass Ind 3rd Sing
    • γίγνηται Verb: Pres Mid/Pass Subj 3rd Sing
    • γιγνόμενα Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Plur Neut
    • γιγνόμενον Verb: Pres Pass Part Acc Sing Masc
    • γίνεσθαι Verb: Pres Mid/Pass Deponent Infin
    • γίνεσθε Verb: Pres Mid/Pass Deponent Imperative 2nd Plur
    • γινέσθω Verb: Pres Mid/Pass Deponent Imperative 3rd Sing
    • γινέσθωσαν Verb: Pres Mid/Pass Imperative 3rd Plur
    • γίνεται Verb: Pres Mid/Pass Deponent Ind 3rd Sing
    • γίνῃ Verb: Pres Mid/Pass Subj 2nd Sing
    • γινόμενα Verb: Pres Mid/Pass Deponent Part Acc Plur Neut
    • γινόμεναι Verb: Pres Mid/Pass Deponent Part Nom Plur Fem
    • γινομέναις Verb: Pres Mid/Pass Part Dat Plur Fem
    • γινομένας Verb: Pres Mid/Pass Deponent Part Acc Plur Fem
    • γινομένῃ
      • Verb: Pres Mid/Pass Deponent Part Dat Sing Fem
      • Verb: Pres Mid/Pass Deponent Part Nom Sing Fem
    • γινομένην Verb: Pres Mid/Pass Part Acc Sing Fem
    • γινομένης Verb: Pres Mid/Pass Deponent part Gen Sing Fem
    • γινόμενοι Verb: Pres Mid/Pass Deponent Part Nom Plur Masc
    • γινομένοις Verb: Pres Mid/Pass Deponent Part Dat Plur Neut
    • γινόμενον
      • Verb: Pres Mid/Pass Deponent Part Nom Sing Neut
      • Verb: Pres Mid/Pass Deponent Part Acc Sing Neut
      • Verb: Pres Mid/Pass Deponent Part Acc Sing Masc
    • γινόμενος Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Sing Masc
    • γινομένου Verb: Pres Mid/Pass Deponent part Gen Sing Neut
    • γινομένους Verb: Pres Mid/Pass Part Acc Plur Masc
    • γινομένῳ Verb: Pres Mid/Pass Part Dat Sing Masc
    • γινομένων Verb: Pres Mid/Pass Deponent part Gen Plur Neut
    • γίνονται Verb: Pres Mid/Pass Deponent Ind 3rd Plur
    • γίνου Verb: Pres Mid/Pass Deponent Imperative 2nd Sing
    • γινώμεθα Verb: Pres Mid/Pass Deponent Subj 1st Plur
    • γίνωνται Verb: Pres Mid/Pass Deponent Subj 3rd Plur
    • γινόμεθα Verb: Pres/Imperfect Mid/Pass Ind 1st Plur
    • ἐγεγόνειν Verb: Pluperfect act Ind 1st Sing
    • ἐγεγόνει Verb: Pluperfect act Ind 3rd Sing
    • ἐγένεσθε Verb: 2Aor Mid Deponent Ind 2nd Plur
    • ἐγένετο Verb: 2Aor Mid Deponent Ind 3rd Sing
    • ἐγενήθη Verb: Aor Pass Deponent Ind 3rd Sing
    • ἐγενήθημεν Verb: Aor Pass Deponent Ind 1st. Plur
    • ἐγενήθην Verb: Aor Pass Deponent Ind 1st Sing
    • ἐγενήθης Verb: Aor Pass Ind 2nd Sing
    • ἐγενήθησαν Verb: Aor Pass Deponent Ind 3rd Plur
    • ἐγενήθητε Verb: Aor Pass Deponent Ind 2nd Plur
    • ἐγενόμεθα Verb: Aor Mid Ind 1st Plur
    • ἐγενόμην Verb: 2Aor Mid Deponent Ind 1st Sing
    • ἐγένοντο Verb: 2Aor Mid Deponent Ind 3rd Plur
    • ἐγένου Verb: 2Aor Mid Deponent Ind 2nd Sing
    • ἐγίνετο Verb: Imperfect m/p Deponent Ind 3rd Sing
    • ἐγινόμην Verb: Imp Mid Ind 1st Sing
    • ἐγίνοντο Verb: Imp Mid Ind 3rd Plur
    • ἐγίνου Verb: Imp Mid Ind 2nd Sing
top
γίγνομαι
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Deponent Ind 1st Sing
  • Note: Classical form of γίνομαι
γιγνόμενα
γιγνόμενον
γίγνωσκε
γινώσκηται
γιγνώσκει
γιγνώσκοντας
γιγνώσκω
  • Parse: Verb: Pres Act Imperative 2nd Sing
  • Meaning: to know
  • Note: Classical form of γινώσκω
γίνεσθαι
γίνεσθε
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Deponent Imperative 2nd Plur
  • Root: γίνομαι
γινέσθω
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Deponent Imperative 3rd Sing
  • Root: γίνομαι
γινέσθωσαν
γίνεται
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Deponent Ind 3rd Sing
  • Root: γίνομαι
γίνῃ
γινόμεθα
  • Parse: Verb: Pres/Imperfect Mid/Pass Ind 1st Plur
  • Root: γίνομαι
γινόμενα
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Deponent Part Acc Plur Neut
  • Root: γίνομαι
top
γινόμεναι
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Deponent Part Nom Plur Fem
  • Root: γίνομαι
γινομέναις
γινομένας
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Deponent Part Acc Plur Fem
  • Root: γίνομαι
γινομένῃ
  • Parse:
    • Verb: Pres Mid/Pass Deponent Part Dat Sing Fem
    • Verb: Pres Mid/Pass Deponent Part Nom Sing Fem
  • Root: γίνομαι
γινομένην
γινομένης
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Deponent part Gen Sing Fem
  • Root: γίνομαι
γινόμενοι
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Deponent Part Nom Plur Masc
  • Root: γίνομαι
γινομένοις
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Deponent Part Dat Plur Neut
  • Root: γίνομαι
γινόμενον
  • Parse:
    • Verb: Pres Mid/Pass Deponent Part Nom Sing Neut
    • Verb: Pres Mid/Pass Deponent Part Acc Sing Neut
    • Verb: Pres Mid/Pass Deponent Part Acc Sing Masc
  • Root: γίνομαι
γινόμενος
γινομένου
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Deponent part Gen Sing Neut
  • Root: γίνομαι
γινομένους
γινομένῳ
γινομένων
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Deponent part Gen Plur Neut
  • Root: γίνομαι
γίνονται
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Deponent Ind 3rd Plur
  • Root: γίνομαι
top
γίνου
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Deponent Imperative 2nd Sing
  • Root: γίνομαι
γινώμεθα
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Deponent Subj 1st Plur
  • Root: γίνομαι
γίνωνται
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Deponent Subj 3rd Plur
  • Root: γίνομαι
γίνωσκε
γινώσκει
γινώσκειν
γινώσκεις
γινώσκεται
γινώσκετε
  • Parse:
    • Verb: Pres Act Ind 2nd Plur
    • Verb: Pres Act Imperative 2nd Plur
  • Root: γινώσκω
γινωσκέτω
γινωσκέτωσαν
γινώσκῃ
γινώσκητε
γινώσκομαι
γινώσκομεν
top
γινωσκομένη
γινώσκοντά
γινώσκοντας
γινώσκοντες
γινώσκουσα
γινώσκουσαν
γινώσκουσι
  • Parse:
    • Verb: Pres Act Ind 3rd Plur
    • Verb: Pres Act Part Dat Plur Masc
  • Root: γινώσκω
γινώσκουσιν
  • Parse:
    • Verb: Pres Act Ind 3rd Plur
    • Verb: Pres Act Part Dat Plur Masc
  • Root: γινώσκω
γινώσκονται
  • Parse:
    • Verb: Pres Mid/Pass Ind 3rd Plur
    • Verb: Pres Act Part Dat Plur Masc
  • Root: γινώσκω
γινώσκοντι
  • Parse:
      • Verb: Pres Act Ind 3rd Plur
      • Verb: Pres Act Part Dat Sing Masc/Neut
      • Verb: Pres Act Part Dat Plur Masc
  • Root: γινώσκω
γινώσκω
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 1st Sing
  • Meaning:
    • to know, come to know
    • to learn (of), ascertain, find out
    • to understand, comprehend
    • to perceive, notice, realize
    • euphemism: to engage in sex
    • to have come to know
    • to acknowledge, recognize (someone's authority or relationship)
  • Note: Classical form is γιγνώσκω
  • Construct: ἀναγινώσκω, ἀπογινώσκω, γινώσκω, διαγινώσκω, ἐπιγινώσκω, καταγινώσκω, προγινώσκω
  • Forms:
    • γινώσκοντι
      • Verb: Pres Act Ind 3rd Plur
      • Verb: Pres Act Part Dat Sing Masc/Neut γινώσκω
    • γινώσκονται Verb: Pres Mid/Pass Ind 3rd Plur γινώσκω
    • γινώσκηται Verb: Pres Mid/Pass Subj 3rd Sing γινώσκω
    • γίγνωσκε Verb: Pres Act Imperative 2nd Sing γινώσκω
    • γιγνώσκει Verb: Pres Act Ind 3rd Sing γινώσκω
    • γιγνώσκοντας Verb: Pres Act Part Acc Plur Masc γινώσκω
    • γίνωσκε Verb: Pres Act Imperative 2nd Sing
    • γινώσκει Verb: Pres Act Ind 3rd Sing
    • γινώσκειν Verb: Pres Act Infin
    • γινώσκεις Verb: Pres Act Ind 2nd Sing
    • γινώσκεται Verb: Pres Pass Ind 3rd Sing
    • γινώσκετε
      • Verb: Pres Act Ind 2nd Plur
      • Verb: Pres Act Imperative 2nd Plur
    • γινωσκέτω Verb: Pres Act Imperative 3rd Sing
    • γινωσκέτωσαν Verb: Pres Act Imperative 3rd Plur
    • γινώσκῃ Verb: Pres Act Subj 3rd Sing
    • γινώσκητε Verb: Pres Act Subj 2nd Plur
    • γινώσκομαι Verb: Pres Pass Ind 1st Sing
    • γινώσκομεν Verb: Pres Act Ind 1st Plur
    • γινωσκομένη Verb: Pres Pass Part Nom Sing Fem
    • γινώσκοντα Verb: Pres Act Part Acc sing Neut γινώσκω
    • γινώσκοντας Verb: Pres Act Part Acc Plur Masc
    • γινώσκοντες Verb: Pres Act Part Nom Plur Masc
    • γινώσκουσα Verb: Pres Act Part Nom Sing Fem
    • γινώσκουσαν Verb: Pres Act Part Acc Sing fem γινώσκω
    • γινώσκουσι
      • Verb: Pres Act Ind 3rd Plur
      • Verb: Pres Act Part Dat Plur Masc
    • γινώσκουσιν
      • Verb: Pres Act Ind 3rd Plur
      • Verb: Pres Act Part Dat Plur Masc
    • γινώσκωμεν Verb: Pres Act Subj 1st Plur
    • γινώσκων Verb: Pres Act Part Nom Sing Masc
    • γινώσκωσι Verb: Pres Act Subj 3rd Plur
    • γινώσκωσιν Verb: Pres Act Subj 3rd Plur
    • γνοῖ Verb: 2Aor Act Subj 3rd Sing
    • γνοίη Verb: Aor Act Opt 3rd Sing
    • γνόντα Verb: 2Aor Act Part Acc Sing Masc
    • γνόντες Verb: 2Aor Act Part Nom Plur Masc
    • γνούς Verb: 2Aor Act Part Nom Sing Masc
    • γνῶ Verb: 2Aor Act Subj 1st Sing
    • γνῷ Verb: 2Aor Act Subj 3rd Sing
    • γνῴην Verb: Aor Act Opt 1st Sing
    • γνώθι Verb: 2Aor Act Imperative 2nd Sing
    • γνῶμεν Verb: Aor Act Subj 1st Plur
    • γνῶναι Verb: 2Aor Act Infin
    • γνῷς Verb: 2 aorist act Subj 2nd Sing
    • γνώσεις Verb: Fut Act Ind 3rd Sing
    • γνώσεσθε Verb: Fut Mid Deponent Ind 2nd Plur
    • γνώσεται Verb: Fut Mid Deponent Ind 3rd Sing
    • γνώσῃ Verb: Fut Mid Deponent Ind 2nd Sing
    • γνωσθέντες Verb: Aor Pass Part Nom Plur Masc
    • γνωσθῇ Verb: Aor Pass Subj 3rd Sing
    • γνωσθῆναι Verb: Aor Pass Infin
    • γνωσθήσεται Verb: Fut Pass Ind 3rd Sing
    • γνωσθήσῃ Verb: Fut Pass Ind 2nd Sing
    • γνωσθήσομαι Verb: Fut Pass Ind 1st Sing
    • γνωσθήσονται Verb: Fut Pass Ind 3rd Plur
    • γνώσθητι Verb: Aor Pass Imperative 2nd Sing
    • γνωσθήτω Verb: Aor Pass Imperative 3rd Sing
    • γνωσθῶ Verb: Aor Pass Subj 1st Sing
    • γνῶσιν
    • γνώσομαι Verb: Fut Mid Deponent Ind 1st Sing
    • γνωσόμεθα Verb: Fut Mid Deponent Ind 1st Plur
    • γνώσονται Verb: Fut Mid Deponent Ind 3rd Plur
    • γνῶτε
      • Verb: 2Aor Act Subj 2nd Plur
      • Verb: 2Aor Act Imperative 2nd Plur
    • γνώτω Verb: 2Aor Act Mid 3rd Sing
    • γνώτωσαν Verb: Aor Act Imperative 3rd Plur
    • ἐγίνωσκε Verb: Imp Act Ind 3rd Sing
    • ἐγίνωσκεν Verb: Imp Act Ind 3rd Sing
    • ἐγίνωσκον Verb: Imp Act Ind 3rd Plur
    • ἔγνω Verb: 2Aor Act Ind 3rd Sing
    • ἔγνωκα Verb: Perf Act Ind 1st Sing
    • ἐγνώκαμεν Verb: Perf Act Ind 1st Plur
    • ἔγνωκαν Verb: Perf Act Ind 3rd Plur
    • ἔγνωκας Verb: Perf Act Ind 2nd Sing
    • ἐγνώκατε Verb: Perf Act Ind 2nd Plur
    • ἐγνώκειτε Verb: Pluperfect act Ind 2nd Plur
    • ἔγνωκε Verb: Perf Act Ind 3rd Sing
    • ἔγνωκεν Verb: Perf Act Ind 3rd Sing
    • ἐγνωκέναι Verb: Perf Act Infin
    • ἐγνωκος Verb: Perf Act Part Nom/Acc Sing Neut
    • ἐγνωκότας Verb: Perf Act Part Acc Plur Masc
    • ἐγνωκότες Verb: Perf Act Part Nom Plur Masc
    • ἐγνωκώς Verb: Perf Act Part Nom Sing Masc
    • ἔγνωμεν Verb: Aor Act Ind 1st Plur
    • ἔγνων Verb: 2Aor Act Ind 1st Sing
    • ἔγνως Verb: 2Aor Act Ind 2nd Sing
    • ἔγνωσαν Verb: 2Aor Act Ind 3rd Plur
    • ἐγνώσθη Verb: Aor Pass Ind 3rd Sing
    • ἐγνώσθην Verb: Aor Pass Ind 1st Sing
    • ἐγνώσθης Verb: Aor Pass Ind 2nd Sing
    • ἔγνωσται Verb: Perf Pass Ind 3rd Sing
    • ἔγνωτε Verb: Aor Act Ind 2nd Plur
    • γινωσκούσας Verb: Pres Act Part Acc Plur Fem
γινωσκούσας
top
γινώσκωμεν
γινώσκων
γινώσκωσι
γινώσκωσιν
γιώρας
  • Parse: Noun: Nom Sing Masc
  • Meaning: sojourner, resident alien, proselyte